Vadeli İşlemler (VİOP)

Küçük sermaye ile daha büyük işlemler yapmak isteyen yatırımcılar VİOP’ta! Siz de vakit kaybetmeden Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası ile tanışın VİOP’ta alım satım yapmanın avantajlarını keşfetmeye başlayın.

DAHA yatırım danışmanlarımız, VİOP'ta işlem yapmak isteyen yatırımcıların gelecekte ulaşmak istedikleri yatırım hedeflerini, gelir ve gider dengelerini, risk profillerini ve varlık durumlarını her zaman göz önünde bulundurarak Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda döviz, endeks, faiz, hisse türevi ve emtialar üzerine yatırım planlaması önerileri sağlamaktadır.

VİOP'ta yatırım yaparken doğru adres ÜNLÜ Menkul! İster diital hesap açılışını gerçekleştir ve ücretsiz kurye hizmetinden yararlan, ister Piapiri uygulamasını indir ve görüntülü görüşme ile yatırım hesabını aç

Hesap Aç, Bilgi Al

VİOP Başlangıç Teminat Oranları

Pay Vadeli Sözleşmelerin Teminat Oranları

Dayanak VarlıkTeminat Değeri
AEFES16,3 %
KOZAL17,4 %
KRDMD16,1 %
MGROS16,3 %
ODAS16,3 %
OYAKC18,7 %
PETKM17,8 %
PGSUS17,4 %
SAHOL15,5 %
SASA33,3 %
KOZAA16,3 %
SISE16 %
TAVHL16,6 %
TCELL15,5 %
THYAO16 %
TKFEN16,3 %
TOASO16,6 %
TSKB16,3 %
TTKOM16,7 %
TUPRS16,3 %
VAKBN17,4 %
SOKM16 %
VESTL17,9 %
KONTR33,3 %
ISCTR17,9 %
AKBNK18,3 %
AKSEN16,2 %
ALARK17,4 %
ARCLK16,6 %
ASELS16,3 %
ASTOR33,3 %
BIMAS17,7 %
BRSAN17,4 %
CIMSA16,3 %
KCHOL17,4 %
DOAS16,3 %
EKGYO16,3 %
ENJSA17,4 %
ENKAI15,5 %
EREGL15,5 %
FROTO16,3 %
GARAN17,4 %
GUBRF50 %
HALKB17,4 %
HEKTS33,3 %
DOHOL17,4 %
YKBNK17,4 %

Endeks, Döviz, Kıymetli Maden Teminat Bilgileri

Dayanak VarlıkTeminat Değeri
CNHTRY14,2 %
XPTUSD11,1 %
XPDUSD21,9 %
XLBNK15,7 %
XAUUSD6,9 %
XAUTRY13,4 %
XAGUSD14,9 %
X10XB14,4 %
USDTRY13,8 %
TRT131130T1428,2 %
TRT020926T1713,6 %
TLREF(Vade İçi)5,1 %
TLREF(Vade Dışı)7,8 %
SASX107,5 %
GBPUSD4,2 %
EURUSD3,7 %
EURTRY13,6 %
ELCBASY6,6 %
ELCBASQ12,1 %
ELCBASM22 %
XSD2513,1 %
XU03013,2 %

Borsada işlem gören VİOP kontratlarının fiyatlarını anlık olarak takip edebilir; VİOP işlemlerinizi avantajlı komisyon oranlarıyla Piapiri üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

VİOP'ta En Fazla İşlem Gören Sözleşmeler

VİOP'ta yüksek likiditeye sahip ve büyük hacimli kontratlar, genellikle yatırımcıların tercih ettikleri finansal ürünlerdir. Bu kontratlar, VİOP'ta daha kolay ve düşük maliyetli işlem yapma imkanı sunar.

VİOP'ta en fazla işlem gören ürünler arasında döviz, endeks ve emtia sözleşmeleri bulunur. Altın, bakır, USDTRY, EURUSD ve BIST 30 endeksi, en yüksek işlem hacimlerine sahip olan çiftlerdir.

Bununla birlikte, piyasa koşullarına bağlı olarak VİOP'taki işlem hacimleri değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle yatırımcılar, güncel piyasa aktivitelerini takip ederek en yüksek işlem hacmine sahip VİOP kontratlarını gözlemleyebilirler.

VİOP Nedir?

VİOP, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası anlamına gelir ve Türkiye'de Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren bir türev piyasasıdır. VİOP'ta vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri alınıp satılır. Vadeli işlem sözleşmeleri, belirli bir tarihte belirli bir fiyattan belli bir ürünün alım veya satımını yapmayı taahhüt eden sözleşmelerdir. Opsiyon sözleşmeleri ise belirli bir tarihte belirli bir fiyattan belli bir ürünün alım veya satım hakkını veren sözleşmelerdir.

VİOP'ta işlem gören sözleşmeler arasında döviz, emtia, endeks, hisse senedi ve faiz gibi birçok farklı ürün yer alır. VİOP'ta yapılan işlemler, risk yönetimi, spekülasyon ve arbitraj amacıyla gerçekleştirilebilir.

VİOP, yatırımcılara düşük maliyetlerle yüksek kaldıraç oranları ile işlem yapma imkanı sağlar. Ancak, bu işlemlerin riskleri de yüksektir ve yatırımcıların dikkatli olmaları, piyasa koşullarını iyi takip etmeleri ve risk yönetimi stratejileri kullanmaları önemlidir. Daha fazla detay için VİOP nedir? Yeni başlayanlar için VİOP içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

VİOP Riskli mi?

VİOP gibi türev piyasalar, yatırımcılar için yüksek riskler içerir. Bu nedenle, VİOP'ta işlem yapmadan önce, yatırımcıların riskler hakkında bilgi sahibi olmaları, risk yönetimi stratejileri kullanmaları ve piyasa koşullarını iyi takip etmeleri önemlidir.

VİOP'ta riskleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Fiyat Riski: Vadeli işlem sözleşmeleri, belirli bir tarihte belirli bir fiyattan belli bir ürünün alım veya satımını yapmayı taahhüt ederler. Bu nedenle, fiyatların beklenenden farklı bir yönde hareket etmesi durumunda yatırımcılar zarar edebilirler.
  • Kaldıraç Riski: VİOP'ta işlem yapmak, yüksek kaldıraç oranları sayesinde yatırımcılara büyük kar fırsatları sunabilir. Ancak, yüksek kaldıraç oranları aynı zamanda büyük kayıplara da neden olabilir.
  • Likidite Riski: VİOP'ta işlem gören sözleşmelerin likiditesi düşük olabilir. Bu nedenle, yatırımcılar pozisyonlarını kapatabilmek için uygun bir fiyatta alıcı veya satıcı bulamayabilirler.
  • Sistematik Risk: VİOP, tüm piyasalar gibi sistematik risklerden etkilenebilir. Örneğin, ekonomik krizler veya siyasi belirsizlikler gibi genel piyasa koşulları, VİOP'taki fiyatları ve işlemleri olumsuz yönde etkileyebilir.

Neden VİOP?

VİOP, klasik hisse senedi piyasasından farklı olarak yatırımcılara birçok gelişmiş özellik sunar. Kaldıraç kullanarak küçük bir teminatla daha hacimli işlemler açabilirsiniz. Ayrıca VİOP'ta, hem yükselen hem de düşen fiyatlardan getiri elde etmek mümkündür.

VİOP'ta Kaldıraç Sistemi Nasıl Çalışır?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP), kaldıraçlı bir piyasadır ve yatırımcılara düşük teminatlarla yüksek pozisyonlar açabilme imkanı verir. Kaldıraç sistemi, yatırımcının yatırdığı teminat miktarının belirli bir katına kadar işlem yapabilmesine olanak tanır. Örneğin, 10 kat kaldıraç kullanarak 10.000 TL değerinde bir pozisyon açmak isteyen bir yatırımcı, sadece 1.000 TL teminat yatırmak zorundadır. Ancak, kaldıraçlı işlemler yüksek kazanç fırsatlarının yanı sıra yüksek risk de taşır.

Yatırımcıların açtıkları pozisyonların karşı tarafında bulunan bir yatırımcı, piyasanın beklentilerinin aksine hareket etmesi durumunda yatırımcının zarar etmesine neden olabilir.

VİOP'ta kaldıraç oranları, her kontrat için farklıdır ve kaldıraçlı işlemler yalnızca VİOP'ta işlem gören belirli kontratlar için geçerlidir. Yatırımcılar, işlem yapacakları kontratın kaldıraç oranlarını ve risklerini dikkate alarak karar vermelidir.

VİOP Başlangıç Teminatı Ne Demek?

VİOP'ta minimum teminat olarak da adlandırılabilecek başlangıç teminatı, yatırımcıların yatırım hesaplarında bulunmaları gereken bir miktarı ifade eder ve her kontrat için farklı olabilir. VİOP'taki sözleşmelerin güncel başlangıç teminatı oranlarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

VİOP'ta yatırım yaparken doğru adres ÜNLÜ Menkul! İster diital hesap açılışını gerçekleştir ve ücretsiz kurye hizmetinden yararlan, ister Piapiri uygulamasını indir ve görüntülü görüşme ile yatırım hesabını aç

Hesap Aç, Bilgi Al
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu