Borsada Trading Stratejileri

Borsada Trading Stratejileri

Finansal piyasalarda işlem yapmak, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli yatırımcılar için zaman zaman zorlayıcı bir süreç olabilir.

Borsa, forex ve kripto para piyasalarında, yatırımcıların karşısına çoğu zaman değişken ve öngörülemeyen fiyat hareketleri çıkar. Bu dalgalı sularda güvenli ve istikrarlı bir şekilde yüzmenin yolu, sağlam bir stratejiye sahip olmaktan geçer.

İster kısa süreli volatiliteden yararlanmayı hedefleyen bir trader olun, ister uzun vadeli trendleri takip eden bir yatırımcı, doğru strateji, kararlarınızı bilinçli ve ölçülü bir şekilde almanızı sağlar.

Bu makalede, çeşitli trading stratejilerini derinlemesine inceleyerek, hangi yaklaşımın sizin için en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmayı hedefliyoruz.

Neden Bir İşlem Stratejisi Belirlenmeli?

Bir işlem stratejisi belirlemek, yatırımcıya piyasa koşullarında neler beklenebileceği konusunda öngörü sağlarken; finansal hedeflerine, risk limitine ve yatırım anlayışına uygun şekilde hareket etmesine yardımcı olur.

 • Yatırım yaparken duygularla hareket etmek, çoğu zaman hata yapılmasına neden olur. Korku, hırs ve heyecan ile tetiklenen tepkiler, objektif kararlar alınmasına ket vurabilir. Trade ederken belirli bir stratejiyi takip etmek, duygusal tepkilerin önüne geçerek daha rasyonel ve objektif gerekçelere dayalı alım satım kararları almanıza yardımcı olabilir.
 • İyi tasarlanmış bir strateji, potansiyel zararları minimize etmek için risk yönetimi prensiplerini de gözetir. Böylece yatırımcı, almak üzere olduğu riski önceden kabullenir, beklentilerini buna göre belirleyebilir ve en önemlisi ters bir fiyat hareketinde panikle işlem yapmaz.
 • Yatırımcılar genellikle belirli hedeflere ulaşmayı isterler; bu bazen bir getiri yüzdesi olurken, bazen de belirli tutarda bakiyeye sahip olmak olabilir. Bir trading stratejisine sahip olmak, bunlara ulaşmada rehber işlevi görür ve beklenti yerine geldiğinde, getirinin en azından bir kısmının realize edilmesi gibi gibi bir kararın alınmasına yardımcı olur.
 • Stratejik bir yaklaşım, yatırımcının piyasa hareketlerine daha disiplinli bir şekilde yaklaşmasını sağlar. Bu, impulsif hareketlerin ve plansız işlemlerin önüne geçer.
 • İyi bir strateji, başarılı işlem sonuçlarının zamanla tekrarlanabilir olmasını sağlar. Bu, sürekli olarak değişen piyasa koşullarında bile kararlılık ve tutarlılık sağlar.

Strateji Seçiminde Dikkate Alınması Gereken Faktörler

Yatırım yaparken seçilen stratejinin başarısı, genellikle yatırımcının kişisel özelliklerinin ve beklentilerinin, strateji ve piyasa ile ne ölçüde uyumlu olduğuna bağlıdır. Bu yüzden yatırımcının kendi finansal durumu, hedefleri ve piyasa koşulları ile ilgili fotoğrafı doğru çekmesi, doğru stratejiyi seçmesine de yardımcı olacaktır.

Yatırımcının Risk Toleransı

Her yatırımcının riske dair algısı ve sınırları farklıdır. Bazı yatırımcılar yüksek getiri peşinde koşarken, yüksek oranda riski de göze alabilir. Bazıları ise daha muhafazakar bir yaklaşım sergileyerek, daha az getiri ve risk oranını tercih eder ve konfor alanı içerisinde kalmayı seçer.

Risk toleransınızı belirlemeden yatırım yapmak, sizi yoğun stres altına sokabilir ve bu da normalden daha fazla hata yapmanıza yol açabilir.

Yatırımın Amacı ve Süresi

Yatırımınızın temel amacını belirlemek, uygun bir strateji seçmenin anahtarıdır. Örneğin, kısa vadeli bir gelir mi arıyorsunuz yoksa uzun vadeli bir büyüme mi? Keza, enflasyona karşı paranızın alım gücünü korumak da makul bir amaç olabilir, enflasyonun çok üzerinde getiri hedeflerine yönelmek de...

Yatırım yapma nedeniniz ve beklentilerinizin karşılanması için ön gördüğünüz süre, en az bir strateji belirlemek kadar önemlidir.

Piyasa Koşulları ve Volatilitesi

Farklı piyasa koşulları, farklı stratejileri gerekli kılar. Özellikle volatil piyasalarda, kısa vadeli trading stratejileri daha uygun olabilirken, daha stabil piyasalarda uzun vadeli yatırımlar yapmak daha olumlu sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Başlangıç Sermayesi

Yatırım yapmaya ne kadar sermayeyle başladığınız, hangi stratejilerin uygulanabilir olduğunu belirleyebilir. Bazı stratejiler daha yüksek bir başlangıç sermayesi gerektirebilirken, diğerleri daha küçük bir sermayeyle uygulanabilir. Ayrıca, sermayenizin büyüklüğü, risk yönetimi stratejilerinizi de etkileyebilir. Görece küçük miktarda bir bakiye ile işlem yaparken daha cesur kararlar alabilir ve yüksek riskli enstrümanlara yönelebilirsiniz. Ancak yatırım yaptığınız miktar arttıkça, bu doğrultuda hareket etmek kolay olmayacaktır.

En Önemli 9 Trading Stratejisi

Her bir işlem stratejisi, yatırımcıların tarz ve beklentileriyle eşleştiğinde, onları başarıya ulaştırabilir. Önemli olan, piyasa dinamiklerine yeteri kadar hakim olmak ve seçilen stratejiyi disiplinli bir şekilde uygulamaktır.

1. Day Trading

Day trading, bir yatırımcının aynı gün içinde bir varlığı alıp sattığı kısa vadeli bir işlem stratejisidir. Yani, pozisyonlar genellikle gün sonunda kapatılır ve bir sonraki işlem gününe taşınmaz.

Teknik analiz deneyimi bulunanlar için oldukça uygundur, çünkü bu strateji genellikle fiyat hareketlerinin ve grafiklerin analizine dayanmaktadır.

Avantajları:

 • Kısa vadeli fiyat hareketlerinden yararlanma fırsatı sunar.
 • Uzun vadeli risklere maruz kalmaz ve pozisyonların gece boyunca takibi gerekmez.
 • Özellikle volatil piyasa koşullarında hızlı kazanç sağlama potansiyeli vardır.

Riskleri:

 • Yüksek dikkat ve hızlı karar verme yeteneği gerektirir.
 • Çok sayıda alım satım yapıldığı takdirde yüksek işlem maliyetleri ortaya çıkabilir
 • Kısa vadeli fiyat hareketleri genellikle tahmin edilmesi zor olabilir ve bu da kayıplara neden olabilir.

Kimler İçin Uygundur?

Day trading, genellikle piyasa hareketlerini yakından takip eden ve hızlı kararlar alabilen deneyimli yatırımcılar için uygundur.

2. Swing Trading

Swing trading, fiyatın beklenen dalgalanmalarından yararlanmayı amaçlayan bir strateji olarak, birkaç gün ila birkaç hafta arasında pozisyonların tutulduğu bir işlem türüdür.

Yatırımcının kısa vadeli trendleri ve fiyat hareketlerini takip ederek orta vadeli kazançlar elde etmeyi amaçladığı bir stratejidir. Bu, yatırımcının piyasa analizine daha derinlemesine dalmasını gerektirebilir.

Avantajları:

 • Gün içi dalgalanmalardan etkilenmeden orta vadeli trend hareketlerinden yararlanma.
 • Teknik ve temel analizlerle daha kapsamlı stratejilerin birleştirilmesi.
 • Gün içi alım satım yapılmadığından daha az stresli olabilir.

Riskleri

 • Piyasa koşullarının hızla değişmesi ve beklenmedik haberler orta vadeli trendlerde karşınıza çıkabilir
 • Günlerce veya haftalarca açık kalan pozisyonlar aldığınız riski artırabilir.

Kimler İçin Uygundur?

Swing trading, hem teknik hem de temel analiz bilgisine sahip olan ve günlük dalgalanmaları değil, orta vadeli trendleri takip etmek isteyen yatırımcılar için uygundur.

3. Position Trading

Position trading, yatırımcının uzun vadeli fiyat hareketlerinden yararlanmayı amaçladığı bir stratejidir. Pozisyonlar haftalar, aylar hatta yıllar boyunca açık tutulabilir.

Yatırımcının uzun vadeli piyasa trendlerine ve temel analize dayanarak pozisyon almasını içerir. Bu strateji, daha az işlem ve potansiyel olarak daha az maliyetle karakterizedir, ancak trend değişikliklerine karşı daha yüksek bir risk barındırır.

Avantajları:

 • Uzun vadeli trendlerden yararlanır
 • Gün içi veya haftalık fiyat dalgalanmalarından etkilenmez
 • Daha az işlem maliyeti ve daha az zaman gereksinimi vardır.

Riskleri:

 • Uzun vadeli pozisyonlar, beklenmedik piyasa koşullarına veya makroekonomik değişikliklere maruz kalabilir.
 • Kaldıraç kullanılmadığında, işlemlerden yüksek getiri elde etmek için büyük sermaye gereksinimi olabilir.

Kimler İçin Uygundur?

Position trading, temel analize ve makroekonomik trendlere hakim olan ve piyasaların genel yönüne odaklanan yatırımcılar için uygundur.

4. Scalping

Scalping, çok kısa zaman dilimlerinde piyasa hareketlerinden yararlanmayı amaçlayan hızlı bir trading stratejisidir. Yatırımcılar, genellikle dakikalar veya saniyeler içinde çok küçük fiyat hareketlerini takip eder. Bu işlem stratejisi, yüksek bir odaklanma seviyesi ve sık sık işlem yapma kabiliyeti gerektirir.

Avantajları:

 • Hızlı kar fırsatları sunar.
 • Büyük hareketleri beklemek zorunda kalmazsınız.
 • Kısa süre zarfında çok sayıda işlem yapılabilir.

Riskleri:

 • Yüksek işlem maliyetleri olabilir.
 • Hızlı karar verme ve reaksiyon gerektirir.
 • Tek bir işlemde büyük kayıplar riski.

Kimler İçin Uygundur?

Scalping, hızlı karar verme yeteneğine sahip ve sık işlem yapmayı tercih eden yatırımcılar için idealdir.

5. Momentum Trading

Momentum trading, bir varlığın fiyatının belirli bir yönü sürdürme eğiliminde olduğu zamanlarda bu hareketin hızına ve gücüne dayanarak işlem yapmayı amaçlar.

Varlıkların fiyatının belirli bir yönü sürdüreceğini ve bu hareketten yararlanmak isteyen yatırımcılar için tasarlanmış bir stratejidir.

Avantajları:

 • Büyük fiyat hareketlerinden yararlanma.
 • Teknik göstergelerle kolaylıkla entegre edilebilir.

Riskleri:

 • Fiyatın aniden tersine dönmesi riski.
 • Momentumun ne zaman sona ereceğini önceden tahmin etmek zordur.

Kimler İçin Uygundur?

Teknik analize aşina olan ve fiyat hareketlerinin gücünü ve süresini ölçmek için indikatörleri kullanabilen yatırımcılar için uygundur.

6. Range Trading

Tanım: Range trading, bir varlık fiyatının belirli bir aralıkta hareket ettiği dönemlerde bu destek ve direnç seviyeleri arasında işlem yapmayı amaçlar.

Piyasanın belirli bir aralıkta hareket ettiği ve büyük bir trendin olmadığı dönemlerde en etkili olan bir stratejidir.

Avantajları:

 • Belirgin destek ve direnç seviyeleriyle işlem yapma.
 • Piyasanın yatay hareket ettiği dönemlerde etkilidir.

Riskleri:

 • Fiyatın aniden aralığın dışına çıkması.
 • Yanlış destek veya direnç seviyelerinin belirlenmesi.

Kimler İçin Uygundur?

Piyasa koşullarını ve destek/direnç seviyelerini iyi analiz edebilen yatırımcılar için uygundur.

7. Trend Trading

Trend trading, piyasanın belirli bir yönde hareket etme eğilimini tanımaya ve bu trendin içinde işlem yapmaya dayanır. Temel fikir, "trend sizin dostunuzdur" mantığıyla hareket etmektir.

Piyasanın genel yönüne uygun işlemler yaparak uzun vadeli hareketlerden yararlanma stratejisidir.

Avantajları:

 • Belirgin bir trend olduğunda yüksek kar potansiyeli.
 • Farklı zaman dilimlerinde uygulanabilir.

Riskleri:

 • Trendin ne zaman sona ereceğini önceden belirlemenin zor olması.
 • Yanlış bir trend tanımlamasının maliyetli olabilmesi.

Kimler İçin Uygundur?

Piyasa hareketlerini analiz edebilen ve trendleri tanımlayabilen yatırımcılar için idealdir.

8. News Trading

News trading, önemli ekonomik haberlerin veya olayların piyasalar üzerindeki etkisine dayanarak işlem yapma stratejisidir.

Herhangi bir şirket ya da sektör ile ilgili haberlerin takibi ve bunların piyasada nasıl fiyatlanacağının analizi bu kapsamdadır.

Avantajları:

 • Büyük piyasa hareketlerini tetikleyebilecek haberlere dayalıdır.
 • Doğru analiz edildiğinde yüksek kar potansiyeli.

Riskleri:

 • Haberlerin beklenenden farklı etkiler yapabilmesi.
 • Piyasa volatilitesinin artması ve hızlı fiyat hareketleri.

Kimler İçin Uygundur?

Ekonomik takvimi takip eden ve haberlerin piyasa üzerindeki etkisini doğru bir şekilde yorumlayabilen yatırımcılar için uygundur.

9. Algoritmik Trading

Algoritmik trading, adından da anlaşılacağı üzere belirli bir algoritma setine dayalı olarak otomatik işlem yapmayı amaçlayan bir stratejidir ve yatırımcının duygusal karar verme süreçlerini tamamen ortadan kaldırır.

Avantajları:

 • Hızlı ve otomatik işlem yapabilme yeteneği.
 • İnsan faktörünü ortadan kaldırarak, salt veriye dayalı işlemler açmayı sağlar

Riskleri:

 • Teknik hatalar veya algoritmanın yanlış programlanması.
 • Piyasa koşullarının hızlı değiştiği ve birtakım gelişmeler ile sarsıldığı zamanlar algoritmanın yanılma yüzdesinin artması.

Kimler İçin Uygundur?

Teknolojiye hakim, algoritmaları programlama yeteneği olan ve duygusal kararların işlemlerin etkilemesini istemeyen yatırımcılar için idealdir.

Son Makaleler
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu