TÜPRAŞ Hisse Senedi (TUPRS)

Borsada en fazla işlem gören hisselerden biri olan ve bu özelliği ile adeta piyasaya yön veren hisselerden konumunda olan TUPRS fiyat hareketleri, yerli ve yabancı milyonlarca borsa yatırımcısı tarafından yakından izlenmektedir.

TÜPRAŞ hisse, son 5 yılda yatırımcısına en çok kazandıran hisseler arasında yer almaktadır.

TÜPRAŞ hisse senedi alım satımı için doğru adres ÜNLÜ Menkul! İster diital hesap açılışını gerçekleştir ve ücretsiz kurye hizmetinden yararlan, ister Piapiri uygulamasını indir ve görüntülü görüşme ile yatırım hesabını aç

Hesap Aç, Bilgi Al

TÜPRAŞ Hisse Fiyatı, Grafiği ve Finansal Oranları

TÜPRAŞ Hakkında

1983 yılında kurulan Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş (Tüpraş), Türkiye'nin en büyük ve önde gelen rafineri şirketidir

Tüpraş'ın temel faaliyeti ham petrolü rafine ederek çeşitli petrol ürünleri elde etmektir. Bu ürünler arasında benzin, motorin, fuel oil, jet yakıtı, LPG, asfalt ve çeşitli kimyasallar bulunmaktadır. Rafineri tesisleri, Türkiye'nin farklı bölgelerinde, İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman'da bulunmaktadır.

Tüpraş, yıllar içinde yaptığı modernizasyon ve yatırımlarla kapasitesini artırmış ve çevre dostu teknolojilere yatırım yaparak daha verimli ve çevreci bir üretim süreci izlemiştir. Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamada önemli bir role sahiptir ve ülkenin dışa bağımlılığını azaltmak için stratejik bir öneme sahiptir.

Tüpraş, kaliteli ürünler üretme, çevre duyarlılığı, sağlık ve iş güvenliği konularında öncü bir şirkettir. Ayrıca, uluslararası standartlara uygun çalışmaları ve yüksek üretim kapasitesi ile Türkiye'nin en büyük ihracatçıları arasında yer almaktadır.

Şirket, Türkiye'nin petrol rafineri sektöründe lider konumunu korumak için yatırımlarını sürdürmektedir.

Tüpraş Hisse Yorum ve Analiz

Tüpraş hisse senedi (TUPRS) fiyatı, 2023 yılının ilk 6 ayında dalgalı bir seyir izleyerek Ocak-Haziran arasında 70,97 TL’den 79,3 TL’ye yükselmiş ve yaklaşık %12 artış kaydetmiştir.

Tüpraş hisse senedinin 2023 Mayıs itibarıyla yeniden yükseliş trendi içine girdiği görülmektedir. Mayıs-Haziran arasındaki fiyat hareketi 65,35 TL’den 79,3 TL’ye yükseliş şeklimde olmuş ve %21’lik bir artış görmüştür.

TUPRS hisse senedinin 2018-2022 yılları arasındaki 5 yıllık performansını incelersek, fiyatın 12,95 TL’den 70,32 TL’ye yükseldiğini; bunun da %443 değer artışına karşılık geldiğini görürüz.

Tüpraş hisse alınır mı? Tüpraş hisse almak mantıklı mı gibi sorularınızın yanıtlarını, hisse ile ilgili temel-teknik analiz incelemeleri yaparak daha kolay bulabilirsiniz. TUPRS hisse ile ilgili güncel analiz, yorum ve araştırma raporları için ÜNLÜ Menkul'de hesap açmayı ve Piapiri uygulamasını indirmeyi unutmayın. Hisse senetleriyle ilgili takip etmeniz gereken hemen her şey Piapiri'de!

Yatırım yapmadan önce profesyonel destek almak isterseniz, DAHA Yatırım Danışmanlığı hizmetletimizle ilgili bilgi almak için 444 7 333 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz

Tüpraş Hisse Geleceği ve Hedef Fiyat

TÜPRAŞ, hem Türkiye içindeki pazarında güçlü bir konuma sahiptir hem de ihracat yoluyla uluslararası piyasalarda faaliyet göstermektedir. Şirketin yüksek üretim kapasitesi, teknolojik altyapısı ve uzman kadrosu, enerji sektöründeki dinamiklere uyum sağlamasını ve rekabetçi bir konumda kalmasını sağlamaktadır. Bu özellikler sayesinde Tüpraş hisse senedi de geçtiğimiz yıllarda yatırımcılarına kazandırmıştır.

TÜPRAŞ, Türkiye'nin enerji sektöründeki önemli şirketlerinden biri olarak, istihdam yaratma, ekonomiye katkı sağlama ve enerji arzının güvenliğine katkıda bulunma gibi önemli roller üstlenmeye devam etmek için yatırımlarına hız kesmeden devam etmektedir.

Şirket, çevreye duyarlılık ve sürdürülebilirlik ilkelerini benimsemekte ve enerji verimliliği konusunda çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik projelerde de yer almaktadır.

ÜNLÜ & CO Tüpraş Hisse Senedi Araştırma Raporu – 04.10.2023

12 aylık hedef fiyatı TL172/hisse'ye yükseltiyoruz; tavsiyemizi TUT'a çekiyoruz.

Güncellenmiş makro tahminleri modelimize dahil ettik ve Tüpraş'a ilişkin çeşitli varsayımları revize ettik. Buna göre, 12 aylık hedef fiyatımızı %37 artırarak 172 TL’ye yükselttik.

Rakamlarımızdaki nispeten sınırlı yukarı yönlü potansiyel göz önüne alarak, tavsiyemizi TUT'a düşürüyoruz. Tüpraş'ı harmanlanmış FY23T/FY24T F/K ve FD/FAVÖK çarpanları ile değerlemeye devam ediyoruz.

Tüpraş'ın yakın vadeli faaliyet görünümünün olumlu bir 3Ç'ye işaret etmesi ve bilançosunun gücü göz önüne alındığında, kısa vadede hisseye destek sağlayabileceğine inanıyoruz. Bununla birlikte, hisse fiyat performansının hem mutlak hem de göreceli olarak güçlü olması (BIST-100, yerel ve bölgesel benzerlerine kıyasla), yukarı yönlü potansiyelin normalleşmesi ve 2024 yılına dair görece düşük olan faaliyet görünürlüğü ile birleştiğinde, hisseler üzerinde daha dengeli bir uzun vadeli duruş sergilememize neden oldu.

Araştırma raporunun tamamına Piapiri üzerinden ya da bağlantıyı tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Tüpraş Hisse Alınır mı?

TÜPRAŞ hisse senedi için uygun zamanı belirleyerek yatırım yapmak, kazanç potansiyeli yüksek bir strateji olabilir. Ancak son 5 yılda hissenin gösterdiği performansı dikkatlice analiz etmek gerekmektedir. Bu tür hisselerin fiyat hareketlerini gözlemlediğimizde, belirli dönemlerde düzeltmelerin kaçınılmaz olduğunu görüyoruz. Yatırımcılar, bu popüler ve yüksek işlem hacmine sahip hisselere yatırım yaparken piyasa takibini ve risk yönetimini dikkatlice yapmalıdır.

TÜPRAŞ hissesinin alım satımında doğru zamanı belirlemek ve piyasanın genel yönünü anlamak için geçmiş fiyat hareketlerini inceleyebilir ve YouTube kanalımızdaki haftalık piyasa videolarımızı takip edebilirsiniz. Ayrıca, Piapiri uygulamamızda günlük olarak paylaştığımız şirket ve sektör haberlerini takip etmek de size değerli bilgiler sunacaktır.

Tüpraş Hisse Senedi Nasıl Alınır?

TÜPRAŞ hisse senedi alımı yapabilmeniz için bir yatırım hesabına ihtiyacınız vardır. Piapiri uygulaması aracılığıyla ücretsiz olarak görüntülü görüşme yaparak yatırım hesabınızı açabilir veya ÜNLÜ Menkul web sitesindeki dijital hesap sayfasını kullanabilirsiniz. Hesabınız onaylandıktan sonra TÜPRAŞ ve hisse yatırım enstrümanlarını, uygun komisyon oranlarıyla ve ÜNLÜ Menkul güvencesiyle alıp satmaya başlayabilirsiniz.

TÜPRAŞ hisse senedi alım satımı için doğru adres ÜNLÜ Menkul! İster diital hesap açılışını gerçekleştir ve ücretsiz kurye hizmetinden yararlan, ister Piapiri uygulamasını indir ve görüntülü görüşme ile yatırım hesabını aç

Hesap Aç, Bilgi Al
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu