Hisse Senetleri

Hisse senetleri, diğer finansal yatırım ürünlerine göre özellikle uzun vadede daha yüksek getiri vadeden menkul kıymetlerdir. Bu özellikleri ile geniş yatırımcı kitlelerinin ilk tercihleri, borsada hisse senedi alıp satmak olmuştur.

Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören yüzlerce hisse senedi bulunur. Siz de finansal hedefleriniz ve risk beklentileriniz ölçüsünde bu hisselerden birkaçına yatırım sepetinizde yer verebilirsiniz.

Finansal piyasalarda yatırımın doğru adresi ÜNLÜ Menkul! İster diital hesap açılışını gerçekleştir ve ücretsiz kurye hizmetinden yararlan, ister Piapiri uygulamasını indir ve görüntülü görüşme ile yatırım hesabını aç

Hesap Aç, Bilgi Al

Hisse Senedi Fiyatları ve Hisse Takip Listesi

Borsada işlem gören hisse fiyatlarını anlık takip edebilir; yetkili bir borsa aracı kurum üzerinden yatırım hesabınızı açarak hisse senedi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hisse Senedi İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Türkiye’de hisse senedi alım-satım işlemleri Takasbank üzerinden gerçekleşir. Takasbank; Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri, yurt dışı sermaye piyasası araçları, türev araçlar, kıymetli madenler ve diğer borçlanma araçları ile ilgili işlemlerin nakit ve menkul kıymet takasını gerçekleştirmek üzere kanunla yetkilendirilmiş merkezi kuruluştur.

Borsada hisse senedi yatırımı yapabilmek için öncelikle bankalardan veya aracı kurumlardan birinde yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Bir hisse senedine yatırım yapmak istediğinizde, çalıştığınız aracı kurumun işlem platformunda alım emri verirsiniz. Bu emir, o sırada hisse senedini satmak isteyen başka bir yatırımcının satım emri ile eşleştiğinde takas gerçekleşir.

Canlı borsa takip web siteleri veya uygulamaları sayesinde hisse senetleri başta olmak üzere borsada işlem gören hemen her enstrümanın anlık fiyatını takip edebilir; yatırım yapmak için en uygun zamanı kollayabilirsiniz.

Hangi Hisse Senetlerine Yatırım Yapılmalı?

Hemen her yatırımcının yanıtını aradığı bu sorunun tek bir yanıtı bulunmuyor. Önemli olan, beklentilerin büyük oranda karşılanması diyebiliriz. En temel beklenti hisse fiyatının yükselmesi ya da temettü ödemeleri ile kazanç sağlamaktır. Ancak bazı durumlarda şirketlerin hisseleri kısa sürede değer kazanmayabilir. Ya da şirket temettü ödemek yerine kaynaklarını başka alanlarda kullanmayı tercih edebilir. Bu durum şirketin başarısız olduğu; yatırımcısının da zarar edeceği anlamına gelmez.

Hisse Senedi yatırımı, şirket ile yatırımcı arasındaki bir ortaklık ilişkisidir ve uzun vadeli olarak değerlendirilmelidir. Bazı şirketler uzun bir süre boyunca büyümeye odaklanır ya da ARGE yatırımlarına kaynak önemli ölçüde ayırır. Bu şirketlerin hisse fiyatları yıllar sonra sıçrama gerçekleştirebilir.

Sonuç olarak, hisse senetleri borsada yatırım yaparken en fazla tercih edilen seçenektir. Ancak, her finansal enstrüman gibi hisse senetlerine yatırım yapmanın da riskleri bulunur. Bu nedenle, yatırım yapmadan önce titiz bir araştırma yaparak potansiyel riskler azaltılabilir. Ayrıca, yatırım stratejinizi belirlerken uzman görüşlerinden yararlanmak da yararlı olabilir.

Hisse Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli

Bir yatırımcının borsada hisse almadan önce birtakım riskleri göz önünde bulundurması gerekir. Çünkü hisse (pay) senetlerini satın aldığınız bir şirkete pratikte ortak olursunuz. Hisse fiyatı arttığında para kazanır; hisse fiyatı düştüğünde ise para kaybedersiniz. Bu yüzden bir hisse senedi yatırımı yapmadan önce o şirketin finansal durumunu, faaliyetlerini başarısını ve gelecekteki potansiyelini değerlendirmek önemlidir.

Şirketin gelir tablosu, bilançosu, nakit akışı ve işletme faaliyetleri gibi finansal raporlarının incelenmesi kazançlı bir yatırım yapmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, şirketin sektörü ve pazarı hakkında da araştırma yaparak, şirketin performansını daha iyi anlayabilirsiniz.

Borsa İstanbul'da İşlem Gören Hisse Senetleri

Borsa İstanbul'da an itibarıyla yüzlerce şirketin hisse senetleri işlem görmektedir ve bu şirketlerin sayısı halka arzlar ile sürekli artmaktadır. Tam listeye Kamuyu Aydınlatma Platformu sitesindeki bu bağlantıdan göz atabilirsiniz.

Gün İçi Hisse Senedi Alım Satımı
Kısa vadeli hisse senedi yatırımlarına hatta gün için alım –satıma odaklanmak istiyorsanız, bu kez göz önünde bulundurmanız gereken şeylerin başında teknik analiz ve sinyaller gelir.

Güçlü Al Sinyali Veren Hisseler

Yukarıdaki listede, arz-talep dengesi ve diğer teknik analiz göstergeleri tarafından güçlü bir al sinyali üretilen hisse senetlerini takip edebilirsiniz. Tradingview hisse takip uygulaması, Borsa İstanbul'daki hisse senetleriyle ilgili en son teknik değerlendirmeleri ve sinyalleri yatırımcılara ücretsiz sunmaktadır.

Siz de tablodaki teknik derecelendirme sütununu tıklayarak hisse senetlerini filtreleyebilir ve yatırım kararlarınızda bundan faydalanabilirsiniz.

Bazı hisse senetleri, piyasa koşullarından destek alarak veya piyasanın genel eğilimine karşı hareket ederek güçlü bir yükseliş eğilimini sürdürebilir.

Güçlü Sat Sinyali Veren Hisseler

Bu listede, arz-talep durumunu ve diğer teknik analiz göstergeleri tarafından güçlü bir sat sinyali üretilen hisse senetlerini takip edebilirsiniz. Hisse takip uygulaması, size Borsa İstanbul'daki tüm hisse senetleriyle ilgili en son teknik tavsiyeleri ve sinyalleri sunar. Teknik derecelendirme sütununu tıklayarak hisse senetlerini filtreleyebilir ve yatırım kararlarınızda bu analizlerden faydalanabilirsiniz.

Bazı hisse senetleri, piyasadaki olumsuz koşullardan diğerlerine göre daha fazla etkilenebilir veya olumlu piyasa koşullarının tersine hareket ederek düşüşünü sürdürebilir. Sat veren hisse senetlerine yatırım yapmak riskli olsa da, fiyatı düşen bu varlıkları portföyünüze ekleyerek uzun vadede yeniden yükseliş bekleyebilirsiniz. Ayrıca, hisse senetlerinin değerinin düşmesini beklerken açığa satış yaparak da pozitif getiri elde edebilirsiniz.

Finansal piyasalarda yatırımın doğru adresi ÜNLÜ Menkul! İster diital hesap açılışını gerçekleştir ve ücretsiz kurye hizmetinden yararlan, ister Piapiri uygulamasını indir ve görüntülü görüşme ile yatırım hesabını aç

Hesap Aç, Bilgi Al
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu