Kurban Bayramı’nda Borsa Kapalı mı?

Borsa İstanbul’un arefe günü ve Kurban Bayramı süresince açık olup olmayacağı, yatırımcılar için merak edilen konular arasında. Yazımızı inceleyerek bayramda borsanın aktif olup olmadığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bayramda Borsa Kapalı mı?

Kurban Bayramı resmi tatili nedeniyle 17-18-19 Haziran Pazartesi, Salı, Çarşamba günleri BIST ve TEFAS yatırım fonu işlemleri yapılamayacak. 15 Haziran tarihinin de hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle bu tarihten 20 Haziran Perşembe sabahına kadar borsa kapalı olacak.

Bayram sürecinde Borsa İstanbul kapalı olduğundan, bu dönemde gerçekleştirilen işlemlerin takas süreçleri de etkilenecek:

Borsa Hangi Günler Kapalı?

Resmi tatillerde Borsa İstanbul’da işlem yapılamayacak. Kurban Bayramı’ndan sonra 2024 için borsanın kapalı olacağı tarihler ise şu şekilde:

Resmi Tatillerde T+1 ve T+2 Nasıl İşliyor?

"T" günü, yatırımcının hisse senedi satış emrini verdiği günü ifade eder. Bu gün içerisinde verilen emirler Takasbank tarafından işleme alınır.

İşlem takip günü olan T+1'de yatırımcının hesabındaki para Takasbank nezdinde bloke edilmiş olarak bekler. T+2 gününde ise hisse senedi satışından elde edilen gelir yatırımcının hesabına aktarılır.

Bu süreç, Borsa İstanbul'un açık olduğu günler için geçerlidir. Yani resmi tatil günleri ve yarım gün işlem yapılan günler bu süreci etkileyebilir ve takas günlerinin ilerlemesini durdurabilir.

Örneğin, bir yatırımcı Perşembe günü hisse senedi satışı yapmış olsun ve bu işlem T günü olarak kabul edilsin. Cuma günü T+1 günüdür. Araya hafta sonu gireceği için bu örnekte ilk iş günü olarak Pazartesi'nin T+2 olması beklenir. Ancak 17-18-19 Haziran (Pazartesi, Salı, Çarşamba) günlerine denk gelen bayram tatili nedeniyle T+2, Perşembe gününe kaymış olur. Dolayısıyla Perşembe günü yapılan hisse satışının parası, takip eden haftanın Perşembe (T+2) günü hesaba yansıtılır.

Diğer Haberlere de Göz Atın

Hitit, Haiti Merkezli Sunrise Airways ile Sözleşme İmzaladı (18.07.2024)

Hitit, Haiti'nin önde gelen havayolu şirketlerinden Sunrise Airways ile önemli bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Devamını Okuyun

TSKB 190 Milyon Dolar Tutarında Sendikasyon Kredisi Aldı (18.07.2024)

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), uluslararası piyasalardan toplamda 190 milyon dolar değerinde sendikasyon kredisi sağladığını duyurdu.

Devamını Okuyun

TCMB Döviz KKM Faizi İçin Alt Limiti Politika Faizinin %70’ine İndirdi (18.07.2024)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Döviz Kazançlı Mevduat Hesabı (KKM) faiz oranlarında önemli bir değişikliğe giderek bu oranı politika faizinin %70'ine indirdiğini açıkladı.

Devamını Okuyun

Bim 2.00 TL Hisse Başı Temettü Dağıtacak (17.07.2024)

Bim Birleşik Mağazalar A.Ş., bugün itibarıyla hisse başına 2.00 Türk lirası değerinde temettü dağıtılacak.

Devamını Okuyun

Erdemir'in Tahvil İçin Talep Toplama Süreci Tamamlandı (17.07.2024)

Erdemir tarafından yapılan açıklamada nitelikli yatırımcılara sunulan 750 milyon ABD doları değerindeki tahvil ihracı için talep toplama sürecinin başarıyla tamamlandığı bildirildi.

Devamını Okuyun

Anadolu Sigorta’nın Yazılan Primleri 6A24’te Yıllık %73 Arttı (16.07.2024)

Anadolu Sigorta, 6A24 döneminde yıllık %73 artışla 31,5 milyar TL prim üretimi gerçekleştirdiğini duyurdu.

Devamını Okuyun
Piapiri, Piyasanın Piri
ÜNLÜ & Co’nun yeni uygulaması Piapiri ile yatırım yapmak artık çok kolay. Yatırım sepetleri, robotik alım satım sinyalleri ve sektör uzmanlarından raporlar ile Piapiri piyasaları sizin için kolaylaştırıyor. Kişiselleştirilebilir ön yüzüyle özel bir danışmana dönüşüyor. Yatırım yaparken size bir tek o yetiyor!
QR kodu kamerana okut,
tüm marketlerden indir.
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu