Goldman Sachs International (İhraççı) ve ÜNLÜ Menkul Değerler A.Ş. arasında Varantlar & Sertifikalara İlişkin Temsilcilik, Ana Aracılık ve Piyasa Yapıcılığı Sözleşmesi imzalanmış olup, Goldman Sachs International (İhraççı) Şirketimiz ÜNLÜ Menkul Değerler A.Ş.’yi Sermaye Piyasası Kurulu’nun VII-128.3 sayılı Varantlar ve Yatırım Kuruluşu Sertifikaları Tebliği’nin 13. maddesi uyarınca Varant&Sertifikalar için Piyasa Yapıcı olarak tayin etmiştir. Söz konusu sözleşme çerçevesinde Şirketimiz ÜNLÜ Menkul Değerler A.Ş. Goldman Sachs International tarafından ihraç edilecek Varant&Sertifikalar için Yatırım Kuruluşu ve Piyasa Yapıcı olarak faaliyet gösterecektir.

Bu çerçevede Goldman Sachs International tarafından ihraç edilecek Varant&Sertifikalar için düzenlenen İzahname ile ilgili Sermaye Piyasası Kurulu onayı ,  Sermaye Piyasası Kurulu’nun 11/11/2021 tarih 2021/57 sayılı bülteninde ilan edilmiş olup, Goldman Sachs International tarafından ihraç edilecek ve Şirketimiz ÜNLÜ Menkul Değerler A.Ş. tarafından piyasa yapıcılığı yürütülecek olan  Varant&Sertifikalar Borsa İstanbul A.Ş. Yapılandırılmış Ürünler ve Fon Pazarı’nda Borsa’da satış yöntemi çerçevesinde halka arz edilmesi sağlanacaktır.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun 11/11/2021 tarih 2021/57 sayılı bülteninde onaylanan İzahname tahtında yapılacak her bir tertip Varant&Sertifika ihraçlarında kotasyon emirleri Goldman Sachs International tarafından oluşturulacak ve Şirketimiz ÜNLÜ Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla Borsa İstanbul A.Ş. iletilecektir.

Her bir tertip için Varant başına ilk satış fiyatı, Borsa İstanbul’da satıştan bir gün önce İhraççının www.goldmansachs.com.tr adresli ve ÜNLÜ Menkul Değerler A.Ş.’nin www.unlumenkul.com adresli internet sitesinde ve ayrıca Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (www.kap.org.tr) ilan edilecektir. Varantların Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamasından itibaren alım ve satım fiyatları değişiklik gösterebilir.

Varantlar yatırımcıya, dayanak varlığı önceden belirlenen bir fiyattan belirli bir tarihte alma ya da satma hakkı veren ve bu hakkın nakit uzlaşı ile kullanıldığı menkul kıymet niteliğindeki sermaye piyasası araçlarıdır.

Detaylı bilgi almak için varantdestek@unlumenkul.com e-posta adresinden veya 444 6096 numaralı varant destek hattımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ALIM VARANTI

Alım Varantlarında yatırımcılar vade sonunda Dayanak Varlığın/Göstergenin Uzlaşı Fiyatının İşleme Koyma Fiyatından yüksek olduğu ölçüde orantısız bir iştiraki temsil eden nakit bir tutarı herhangi bir bildirime gerek duyulmadan alacaktır. Fakat Dayanak Varlığın/Göstergenin vade sonundaki Uzlaşı Fiyatı İşleme Koyma Fiyatına eşit veya bu fiyattan daha düşükse, Varantları ellerinde bulunduran yatırımcılar yatırımlarından herhangi bir getiri elde edemeyeceklerdir.

Vade sonunda Varantların karda, zararda ve başa baş olma durumu ise aşağıdaki gibidir:

Dayanak Varlık/Gösterge Vade sonu Uzlaşı Fiyatı > İşleme Koyma Fiyatı = Karda
Dayanak Varlık/Gösterge Vade sonu Uzlaşı Fiyatı = İşleme Koyma Fiyatı = Başa baş
Dayanak Varlık/Gösterge Vade sonu Uzlaşı Fiyatı < İşleme Koyma Fiyatı = Zararda

Alım Varantlarında vade sonunda Varantın karda olma durumunda Dayanak Varlık/Gösterge Uzlaşı Fiyatı ile İşleme Koyma Fiyatı arasındaki fark nakdi olarak varant sahibine ödenir. Eğer Varant zararda veya başa baş ise herhangi bir ödeme yapılmaz ve Varant değersiz olarak itfa olur.

SATIM VARANTI

Satım Varantlarında yatırımcılar vade sonunda Dayanak Varlığın/Göstergenin Uzlaşı Fiyatının İşleme Koyma Fiyatından düşük olduğu ölçüde orantısız bir iştiraki temsil eden nakit bir tutarı herhangi bir bildirime gerek duyulmadan alacaktır. Fakat Dayanak Varlığın/Göstergenin vade sonundaki gösterge Uzlaşı Fiyatı İşleme Koyma Fiyatına eşit veya bu fiyattan daha yüksekse, Varantları ellerinde bulunduran yatırımcılar yatırımlarından herhangi bir getiri elde edemeyeceklerdir.

Vade sonunda Varantların karda, zararda ve başa baş olma durumu:

Dayanak Varlık/Gösterge Vade sonu Uzlaşı Fiyatı < İşleme Koyma Fiyatı = Karda
Dayanak Varlık/Gösterge Vade sonu Uzlaşı Fiyatı = İşleme Koyma Fiyatı = Başa baş
Dayanak Varlık/Gösterge Vade sonu Uzlaşı Fiyatı > İşleme Koyma Fiyatı = Zararda

Satım Varantlarında vade sonunda Varantın karda olma durumunda İşleme Koyma Fiyatı ile Dayanak Varlık/Gösterge Uzlaşı fiyatı arasındaki fark nakdi olarak Varant sahibine ödenir. Eğer Varant zararda veya başa baş ise herhangi bir ödeme yapılmaz ve Varant değersiz olarak itfa olur.

Goldman Sachs International (İhraççı) tarafından ihraç edilecek ve piyasa yapıcılığı ÜNLÜ Menkul Değerler A.Ş tarafından yürütülecek olan Varantlara ilişkin tüm detaylı bilgi/açıklamalar için tıklayınız.

Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu