8 Nisan 2024 BİST Bülteni

TCMB menkul kıymet tesis kurallarında değişikliğe gitti

TCMB’nin  açıklamasına göre, menkul kıymet tesisine tabi yükümlülüklere uygulanan menkul kıymet tesis oranının %4’ten %1’e düşürülmesine ve kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisine ilişkin uygulamanın sonlandırılmasına karar verildi. Banka Menkul kıymet tesisi düzenlemesinin yakın zamanda sonlandırılması planlanmadığını da açıkladı.

Yorum: Tahvil getiri oranlarının görece yüksek olması ve bankaların elinde önemli miktarda uzun vadeli tahvil stoğunun olması sebebi ile menkul kıymet tesis kurallarının bankalar için artık çok zorlayıcı olmadığını düşünüyoruz. Haberi bankalar için nötr olarak değerlendiriyoruz.

TCMB, kredi kart azami faizlerini yükseltti

Resmi Gazete’de yayımlanan bir tebliğe göre, kredi kartı azami faiz hesaplamasında kullanılan formülde referans oranın (şu anda aylık %3,11) üzerine gelen spread'i 55 baz puandan 114 baz puana yükseltildi. Buna göre kredi kartı aylık azami faizi %3,66’dan %4,25’e çıktı.

Yorum: TCMB referans faize Aralık 2023’te bir üst sınır getirmişti. Bu sebepten son dönemde faizlerdeki yükseliş kredi kartı oranlarına yansımıyordu. Kredi kartı faizlerindeki artış, kredi büyümesini yavaşlatma çabalarına karşın halen güçlü giden kredi kartı harcamalarındaki büyümenin yavaşlamasına yardımcı olacaktır.

Koç Holding medyada çıkan haberler hakkında açıklamada bulundu

Koç Holding, KAP’a iştiraki Yapi Kredi Bankasi hakkında çıkan haberler hakkında aşağıdaki açıklamada bulunmuştur: “Basın-yayın organlarında, Ortadoğu'da faaliyet gösteren bir bankanın, bağlı ortaklığı Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKB) dahil Türkiye'de faaliyet gösteren bir banka satın alınmasına yönelik çalışmalarda bulunduğu, bu kapsamda YKB'de potansiyel hisse alımı için görüşmelerin yapıldığı yönünde haberler çıkmıştır.

Holding şirketi olarak portföyümüz ile ilgili gündeme gelebilecek alternatiflerin değerlendirilmesine yönelik çalışma ve görüşmeler her zaman yapılabilmekte olup, bu değerlendirmeler sonucunda somut kararlar alınması halinde Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-15.1 Özel Durumlar Tebliği'ne göre gerekli açıklamalar yapılmaktadır. Bu kapsamda, medyaya yansıyan konuyla ilgili olarak Tebliğ kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte herhangi bir gelişme bulunmamaktadır.” Koç Holding’in Yapi Kredi bankasında direkt ve indirekt olarak sahip olduğu 54.8% pay, hesaplarımıza gore Holdingin cari net aktif değerinin %20’sini ve hedef net aktif değerinin 21%ini oluşturmaktadır.

İş Bankası, kısmi bölünme sürecinde BDDK ve SPK’ya başvurdu:

İş Bankası’nın açıklamasına göre iştirak portföyünün yeni kurulacak bir holding çatısı altında yönetilmesini amaçlayan, “iştirak modeliyle kolaylaştırılmış usulde kısmi bölünme” sürecinde BDDK ve SPK’ya başvurular yapıldı.

Türk Hava Yolları yolcu trafiği Mart’ta 2022’nin aynı ayına göre %0,5 arttı

Mart ayında 2023’nin aynı dönemine kıyasla iç hat yolcu trafiği %2,3 azalırken; dış hat yolcu trafiği %2 yükseldi. Böylelikle, toplam yolcu trafiği Mart 2024’te %0,5 yükselmiş oldu. Diğer yandan kargo trafiği 2023’nin aynı dönemine kıyasla %35 arttı.

Yorum: THY'nin yolcu trafiği Mart ayında, muhtemelen seçimlerin ve baz etkisinin de etkisiyle, yıllık olarak bir yavaşlama göstermekte (Mar:+%1; Şub:+%25; Oca:+%3; Ara: +%10; Kas:+%4; Ekim:+%11; Eyl:+9% y/y). Bu haber THYAO hisse senedi için NÖTR olarak yorumlanabilir.

Türkiye'deki havalimanlarında yolcu trafiği Mart ayında yıllık bazda %11,3 arttı:

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Mart ayı geçici yolcu trafiği verilerini açıkladı. Buna göre, Mart ayında iç hat yolcu trafiği yıllık bazda %11,5 dış hat yolcu trafiği ise %11,1 arttı. Sonuç olarak, Mart 2024'te toplam yolcu trafiği yıllık bazda %11,3 arttı (Şub:+26%; Ocak: +8.1% Aralık: +12.0%). Uçak hareketlerine bakıldığında ise yıllık bazda %7,2'lik artış (yolcu trafiğindeki yıllık %11,3'lık artışa kıyasla) havayolu operatörlerinin doluluk oranlarında artışa işaret etmektedir.

Yorum: Yolcu trafiği Mart ayında olumlu ivmesini genel olarak sürdürdü. (Mart:+%11; Şubat:+%26; Ocak: +8%; Aralık:+%12; Kasım: +%10; Ekim:+%10 y/y). Bu haber havayolu hisseleri için NÖTR olarak değerlendirilebilir.

Türk Traktör, Mart 2024'te toplam hacimlerde yıllık %8’lik bir daralma açıkladı

Türk Traktör'ün hacimleri, Mart 2024'te 4.7 bin adet olarak gerçekleşti ve yıllık %8 daralma kaydetti. Yurt dışı satışlar %20 ve yurtiçi satışlar %1 daraldı. Aylık açıklama, değerleme açısından nötr bir haberdir.

Turkcell temettü açıkladı

Turkcell'in YK, 5 Aralık'ta 6,277 milyon TL brüt nakit temettü (UNLU: 2.5 milyar TL) dağıtılmasını önerecek. Bu, 2,8532 TL hisse başına temettü ve %4 temettü verimiyle karşılık gelmektedir. Olağan Genel Kurul Toplantısı 2 Mayıs'ta yapılacak

Ford Otosan 43.30 TL hisse başı temettü dağıtacak

Ford Otosan (FROTO) bugün 43.30 TL hisse başı temettü dağıtacak. Temettü verimi %3.6, referans fiyatı 1175.7 TL

Detaylı bültene ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

THYAO ISCTR FROTO TTRAK KCHOL YKBNK
Bültenin Tamamını İndir
Piapiri, Piyasanın Piri
ÜNLÜ & Co’nun yeni uygulaması Piapiri ile yatırım yapmak artık çok kolay. Yatırım sepetleri, robotik alım satım sinyalleri ve sektör uzmanlarından raporlar ile Piapiri piyasaları sizin için kolaylaştırıyor. Kişiselleştirilebilir ön yüzüyle özel bir danışmana dönüşüyor. Yatırım yaparken size bir tek o yetiyor!
QR kodu kamerana okut,
tüm marketlerden indir.
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu