26 Nisan 2024 BİST Bülteni

Tav Havalimanları 1Ç24'te piyasa beklentilerinin üzerinde net kâr açıkladı.

TAV Havalimanları, 2024 yılının ilk çeyreğinde piyasa beklentilerini aşan bir net kâr açıkladı. Şirket, 1Ç24 döneminde 9 milyon euro net kâr elde ederek piyasa tahminlerinin (3 milyon euro) oldukça üzerine çıktı. Bir önceki yılın aynı döneminde 44 milyon euro zarar açıklayan şirket, bu sonuçla büyük bir dönüş yapmış oldu.

Türkiye Sigorta 1Ç24'de 3,53 milyar TL net kâr açıkladı.

Türkiye Sigorta, 2024 yılının ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde bir net kâr açıklaması yaptı. Şirket, 3,53 milyar TL net kâr ile analistlerin öngördüğü 3,04 milyar TL'nin üzerine çıkarak yıllık bazda %557, çeyreksel olarak ise %235 büyüme kaydetti. Bu dikkat çekici kâr artışının arkasındaki ana faktör, şirketin teknik faaliyetlerinden elde ettiği yüksek kârlılık oldu.

TCMB zorunlu karşılıklara ödenen faiz üst sınırlarını revize etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), zorunlu karşılıklara ödenen faiz oranlarında önemli bir güncelleme yaptı. Banka tarafından yapılan açıklamaya göre, Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesapları için zorunlu karşılıkların yenilenmesi ve Türk Lirası'na geçiş oranına bağlı olarak belirlenen faiz oranı üst sınırı, politika faiz oranının %60'ına çıkarıldı. Bu oran, önceki sınırdan %5 artış göstererek şu anda %30 oldu.

Yurt içi beyaz eşya satışları Mart'ta yıllık bazda %24.1 arttı.

Mart ayında Türkiye iç piyasasında beyaz eşya satışları önemli bir artış gösterdi. Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği'nin (TÜRKBESD) yayımladığı verilere göre, altı ana beyaz eşya ürün grubunda yerli satışlar, geçen yılın aynı ayına kıyasla %24.1 oranında artışla 1.089 bin adete ulaştı. Bu artış, Şubat ayında kaydedilen %38.6'lık büyüme ve Ocak ayındaki %22.2'lik artışın ardından gelen bir gelişme. Yılın başından bu yana toplam büyüme oranı ise %28.2 olarak gerçekleşti.

MLP Sağlık 23 bin lot hisse geri alımı yaptı.

MLP Sağlık, kendi hisselerinden 23 bin lotu piyasadan geri satın aldığını duyurdu. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, bu işlem için ortalama 223.63 TL fiyat ödendi ve toplam maliyet 5.03 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu geri alım, 25 Mayıs 2022 tarihinde başlatılan hisse geri alım programı kapsamında yapıldı. Programın başlangıcından bu yana MLP Sağlık toplamda 20.17 milyon hisse geri alımı gerçekleştirdi.

Bülteni detaylı bir şekilde görmek için tıklayın.

TAVHL MPARK
Piapiri, Piyasanın Piri
ÜNLÜ & Co’nun yeni uygulaması Piapiri ile yatırım yapmak artık çok kolay. Yatırım sepetleri, robotik alım satım sinyalleri ve sektör uzmanlarından raporlar ile Piapiri piyasaları sizin için kolaylaştırıyor. Kişiselleştirilebilir ön yüzüyle özel bir danışmana dönüşüyor. Yatırım yaparken size bir tek o yetiyor!
QR kodu kamerana okut,
tüm marketlerden indir.
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu