1 Nisan 2024 BİST Bülteni

Bankacılık Sektörü Karları Şubat Ayında Artış Gösterdi

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Türkiye’de bankacılık sektörü Şubat ayında karlı bir performans sergiledi. Geçtiğimiz yıl verileri ile karşılaştırma yapıldığında sektörün geçen yılın aynı dönemine göre %63'lük bir artışla 42,7 milyar TL kâr elde ettiği görüldü. Aylık bazda ise %34'lük bir büyüme yaşanmış oldu.

Yılbaşından bu yana toplam kâr rakamı yıllık %14 artarak 75 milyar TL'ye yükseldi. Ancak sektörün Ocak-Şubat dönemindeki ortalama aylık kârı, önceki çeyreğe göre %38 düşüş gösterdiği gözlemlendi.

Detaylara indiğimizde kamu mevduat bankalarında kar geçen çeyreğe göre %65 azalırken özel ve yabancı bankaların toplam karı ise geçen çeyrek aylık ortalamasından %33 daha düşük gerçekleşti.

Nisan Ayı İçin Doğal Gaz Tarifelerinde Güncelleme

BOTAŞ, Nisan ayı için geçerli olacak doğal gaz tarifelerini açıkladı. Bu yeni düzenleme kapsamında konutlar, sanayiler (300 bin m³ altı tüketim) ve elektrik üretim santralleri için belirlenen doğal gaz tarifelerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Katsayı, sanayiler (300 bin m³ üstü tüketim) için hafifçe yukarı yönlü yenilendi. Yıllık 300 bin m³ üzerinde tüketim yapan çeşitli sektörler için düzenlenmiş doğal gaz tarifeleri, tüm tüketimleri için ortalama günlük referans fiyatlara (DRP) bağlı kalmaya devam etti. Ancak fiyatlandırma katsayısı Nisan ayı için 1,05x olan değerden 1,12x'e yükselmiş oldu.

Elektrik Tarifelerinde Değişiklik Yok

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yetkililerinin açıklamalarına göre, Nisan 2024 için düzenlemeye tabi elektrik tarifelerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı. Düzenlemenin sanayi, ticarethane ve mesken abonelerini kapsayan tarifeler için geçerli olduğu belirtildi.

Hitit, AJet'e Hizmet Vermeye Başladı

Hitit, 31 Mart itibarıyla Anadolu Jet'e hizmet vermeye başladı. Hitit, 23 Şubat 2023 tarihinde Türk Hava Yolları ile Anadolu Jet'in alt şirketi olan AJet'e Yolcu Hizmet Sistemleri yazılımı sağlamak için bir sözleşme imzalamıştı.

Uygulama süreci tamamlandı ve Hitit, 2Q24'te uçağa binen yolcu sayısına dayalı olarak tekrarlayan gelirleri kayıt altın alacak. Sözleşmenin süresi 5 yıl olarak belirlendi.

Türk Telekom 200 Milyon Avro Kredi Aldı

Türk Telekom, Bank of China ve Çin İhracat ve İthalat Bankası'ndan (The Export-Import Bank of China) 200 milyon avro tutarında bir kredi sağladı. Kredi için belirlenen faiz oranı EURIBOR'a (Euro İnterbank Offered Rate) ek olarak yıllık bazda 150 baz puan olarak açıklandı. Sigorta primi ve diğer ön maliyetler de dahil edildiğinde ise toplam maliyet EURIBOR'a ek olarak yıllık bazda 337 baz puan olarak belirlendi. Kredi vadesi Mart 2029 olarak planlandı.

Ülker, Uluslararası Finans Kurumu'ndan Kredi Aldı

Ülker, Uluslararası Finans Kurumu'ndan (International Finance Corporation) 75 milyon avro tutarında kredi sağladığını duyurdu. Kredinin süresi iki yıl olarak açıklandı.

İş Bankası, Hisse Başı 0,29 TL Temettü Dağıtacak

İş Bankası bugün hisse başına 0,29 TL temettü dağıtacak. Şirket, hisse başına temettü verimini %2,5 olarak belirliyor. İş Bankası'nın hisse senedi için referans fiyatı ise 11,1 TL olarak kaydedildi.

Türk Traktör, Hisse Başı 62,96 TL Temettü Dağıtacak

Bugün Türk Traktör, hisse başına 62,96 TL temettü dağıtacak, hisse başına temettü verimini %6.4 olarak belirlendi. Türk Traktör‘ün hisse senedi için referans fiyatı ise 925.04 TL olarak iletildi.

Logo, 300 Bin Lot Hissesi Geri Alımı Gerçekleştirdi

Logo, dün 300 bin lot hissesini 81,60 TL/hisse ortalama fiyattan geri alarak toplamda 24.48 milyon TL'lik bir işlem gerçekleştirdi. Şirket, haftayı geri alımla kapatmış oldu.

MLP Sağlık 25 Bin Lot Hisse Geri Alımı Yaptı 

MLP Sağlık, dün 25 bin lot hissesini 189,86 TL/hisse ortalama fiyattan geri alarak toplamda 4,75 milyon TL'lik bir işlem gerçekleştirdi. Geri alım politikasına istikrarlı bir şekilde devam eden MLP Sağlık, yatırımcılarına güven aşılamayı ön plana almış gibi gözüküyor.

Koza Altın 1.49 Milyon Lot Hisse Geri Alımı Yaptı

Koza Altın, dün 1.49 milyon lot hissesini 22.92 TL/hisse ortalama fiyattan geri alarak toplamda 34.15 milyon TL'lik bir işlem gerçekleştirdi. Programın başladığı tarih olan 20 Şubat 2023'ten bu yana Koza Altın, toplamda 65,79 milyon hissesini geri aldı. Koza Altın'ın hisse geri alım programının 75 milyon hisse ve 1,65 milyar TL fon limiti bulunmaktadır.

Bültenin detaylarını görmek için tıklayın.

MPARK KOZAL LOGO ISCTR
Piapiri, Piyasanın Piri
ÜNLÜ & Co’nun yeni uygulaması Piapiri ile yatırım yapmak artık çok kolay. Yatırım sepetleri, robotik alım satım sinyalleri ve sektör uzmanlarından raporlar ile Piapiri piyasaları sizin için kolaylaştırıyor. Kişiselleştirilebilir ön yüzüyle özel bir danışmana dönüşüyor. Yatırım yaparken size bir tek o yetiyor!
QR kodu kamerana okut,
tüm marketlerden indir.
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu