5 Nisan 2024 BİST Bülteni

Bankacılık Sektörü Haftalık Veriler

BDDK'nın 29 Mart haftası verilerine göre, Türk lirası krediler %0,9 oranında artarken, geçen haftaya kıyasla trend TL kredi büyüme hızı %44'ten %40'a geriledi. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatlarında ise parite ve altın fiyatlarındaki etkiler dikkate alındığında 2,7 milyar dolarlık bir düşüş kaydedildi.

Bu düşüş, önceki üç haftada yaşanan 8,8 milyar dolarlık artışın ardından geldi. Ayrıca, toplam KKM hesaplarında da %0,5 oranında, 12 milyar TL'lik bir düşüş görüldü.

İş Bankası’ndan Holding Açıklaması

İş Bankası, yeni kurulacak holding şirketiyle ilgili detayları paylaştı. Bankanın açıklamasına göre, İş Bankası Yönetim Kurulu, daha önce duyurulan plan çerçevesinde iştirak portföyünün %100 bağlı ortaklık şeklinde yeni bir holding şirketi çatısı altında yönetilmesini sağlamak üzere, TİBAŞ Holding unvanıyla 140 milyar TL sermayeli bir şirket kurma kararı aldı.

Şirketin sermayesinin 139,3 milyar TL’lik kısmı devredilecek paylardan, 0,7 milyar TL’si ise nakdi sermaye olarak sağlanacak. Açıklamada kısmi bölünme işleminin 31 Aralık 2023 tarihli finansal tablolar üzerinden gerçekleşeceği ve bankanın sermaye yapısında ve hissedarlık yapısında herhangi bir değişiklik olmayacağı da belirtildi.

Ayrıca iştirak modeliyle kolaylaştırılmış usulde kısmi bölünme işleminin, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayımlanan Önemli Nitelikte İşlemler ve Ayrılma Hakkı Tebliği kapsamında önemli nitelikte işlem olmadığı ve ayrılma hakkı doğmadığı hususundaki beyanın imzalanması için Genel Müdürlük yetkilendirildi.

MLP Sağlık Geri Alımlara Devam Ediyor

MLP Sağlık, dün 15 bin lot hissesini ortalama 200.88 TL/hisse fiyattan (toplam 3.01 milyon TL tutarında) geri aldı. Geri alım programının başladığı 25 Mayıs 2022 tarihinden itibaren toplamda 19.93 milyon hisse geri alındı. Şirketin hisse geri alım programının 21 milyon hisse ve 2.15 milyar TL fon limiti bulunuyor.

Bülteni detaylı bir şekilde görmek için tıklayın.

ISCTR MPARK
Piapiri, Piyasanın Piri
ÜNLÜ & Co’nun yeni uygulaması Piapiri ile yatırım yapmak artık çok kolay. Yatırım sepetleri, robotik alım satım sinyalleri ve sektör uzmanlarından raporlar ile Piapiri piyasaları sizin için kolaylaştırıyor. Kişiselleştirilebilir ön yüzüyle özel bir danışmana dönüşüyor. Yatırım yaparken size bir tek o yetiyor!
QR kodu kamerana okut,
tüm marketlerden indir.
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu