Sabancı Holding 2024 İlk Çeyrek Sonuçları Açıklandı (06.06.2024)

Sabancı Holding, 2024 yılının ilk çeyrek sonuçlarında 5,4 milyar TL net zarar açıkladı. Şirketin bu dönemdeki zararları, özellikle bankacılık ve sigorta şirketlerinde yaşanan önemli net parasal kayıplar, enerji segmentindeki performans zayıflığı ve holding seviyesinde yüksek nakit pozisyonundan kaynaklanan parasal kayıplardan ötürü gerçekleşti. Sabancı Holding'in hisseleri son üç ayda BIST-100 endeksine göre %10 daha iyi performans sergilerken, ABD doları bazında %25 değer kazandı.

Bankacılık segmenti, bu çeyrekte 2,1 milyar TL'lik net zararla, önceki yılın aynı dönemine göre daha yüksek bir zarar kaydetti. Finansal hizmetler segmenti de zararını sürdürdü. Banka dışı segmentlerde enerji segmenti zayıflıklar nedeniyle zarar artışı yaşanırken, diğer segmentlerde değişken performanslar gözlemlendi. Dijital ve perakende segmentlerinde faaliyet performansı, faiz giderlerinin etkisiyle zararın artmasına neden oldu. Çimento sektöründe Akçansa'daki parasal kayıplar faaliyet performansını olumsuz etkiledi, ancak sanayi sektörü daha iyi satış karışımı sayesinde olumlu bir performans sergiledi.

Solo holding net nakit pozisyonu, çeşitli finansal girişlerin etkisiyle bir önceki çeyreğe kıyasla artarak 14,4 milyar TL'ye ulaştı ve bu da Sabancı Holding'in piyasa değerinin %7,2'sine karşılık geldi. Yüksek net nakit pozisyonu, bu çeyrekte daha fazla net parasal zarara yol açtı.

SAHOL
Diğer Haberlere de Göz Atın

Trend TL Kredi Büyümesi %16’ya Yavaşladı (14.06.2024)

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) en son açıkladığı haftalık verilere göre Türk Lirası bazında kredilerde gözlemlenen büyüme yavaşladı.

Devamını Okuyun

Tekfen 1Ç24 Sonuçları Açıklandı (14.06.2024)

Tekfen Holding, 2024'ün ilk çeyreği için finansal sonuçlarını açıkladı.

Devamını Okuyun

Mavi Giyim 1Ç24 Sonuçları Açıklandı (14.06.2024)

Mavi Giyim, 2024'ün ilk çeyreği için mali sonuçlarını açıkladı ve piyasa beklentilerini aşan bir performans sergiledi.

Devamını Okuyun

Fitch; İşbank, Akbank ve Garanti’nin Kredi Notlarını Teyit Etti (14.06.2024)

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin önde gelen üç bankası olan İş Bankası, Akbank ve Garanti Bankası'nın kredi notlarını güncelledi.

Devamını Okuyun

Borsa İstanbul 3Ç24 Endeks Değişikliklerini Açıkladı (14.06.2024)

Borsa İstanbul, 2024 yılının üçüncü çeyrek dönemi için endeks güncellemelerini duyurdu.

Devamını Okuyun

Akbank Tahvil İhracını Tamamladı (14.06.2024)

Akbank, 5,5 yıl vadeli ve 500 milyon dolar değerindeki eurobond ihracını başarıyla tamamladı.

Devamını Okuyun
Piapiri, Piyasanın Piri
ÜNLÜ & Co’nun yeni uygulaması Piapiri ile yatırım yapmak artık çok kolay. Yatırım sepetleri, robotik alım satım sinyalleri ve sektör uzmanlarından raporlar ile Piapiri piyasaları sizin için kolaylaştırıyor. Kişiselleştirilebilir ön yüzüyle özel bir danışmana dönüşüyor. Yatırım yaparken size bir tek o yetiyor!
QR kodu kamerana okut,
tüm marketlerden indir.
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu