28 Haziran 2024 BİST Bülteni

Trend TL Kredi Büyümesi %13’e Yavaşladı

Bankacılık sektörüne dair son haftalık veriler, Türk Lirası (TL) kredilerde bir yavaşlamayı gözler önüne serdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından 21 Haziran haftasına ilişkin açıklanan verilere göre, TL krediler haftalık bazda %1,1 oranında azalırken trend TL kredi büyümesi önceki haftanın %21'lik seviyesinden %13'e düşerek son üç yılın en düşük büyüme oranını işaret etti.

Yüksek Kaldıraç Oranlı Bankalar İçin İlave Zorunlu Karşılık Yükümlülüğü Kaldırıldı

Yeni düzenlemeler kapsamında, Türkiye'de yüksek kaldıraç oranlarına sahip bankalar için geçerli olan ek zorunlu karşılık gereklilikleri sona erdi. Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğle birlikte kaldıraç oranı (ana sermaye dahil olmak üzere bilanço dışı pasiflerle hesaplandığında) %5'in altında olan bankalara yönelik ilave zorunlu karşılık yükümlülüğü kaldırıldı.

Doğal Gaz Tarifeleri Temmuz Ayı İçin Değişmedi

BOTAŞ, Temmuz ayına ilişkin düzenlenmiş doğal gaz tarifelerini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre konutlar, sanayi tesisleri (300 bin metreküp altında tüketim) ve elektrik üretim santralleri için uygulanan tarifelerde Temmuz ayı boyunca bir değişiklik yapılmadı. KDV ve ÖTV hariç mevcut fiyatlandırmaların korunduğu bildirildi.

Fitch ve S&P, Ülker'in Uzun Vadeli Kredi Notlarını Yükseltti

Fitch ve Standard & Poor's (S&P), Ülker'in kredi notlarında yükseltme gerçekleştirerek şirketin finansal profilinin güçlendiğine işaret etti. Fitch, Ülker'in uzun vadeli kredi notunu 'B+' seviyesinden 'BB-'ye çıkarırken, pozitif görünümünü koruduğunu açıkladı. Öte yandan S&P, şirketin notunu 'B'den 'BB'ye yükseltti ve durağan bir görünüm belirledi.

Tofaş, 16 Temmuz  - 20 Ağustos Tarihleri Arasında Üretimin Durdurulacağını Açıkladı

Tofaş Otomobil Fabrikası, yıllık izin dönemi ve ihracat pazarlarındaki mevcut eğilimler nedeniyle 16 Temmuz ile 20 Ağustos tarihleri arasında üretim faaliyetlerine ara vereceğini duyurdu.

Tekfen Holding 25 Bin Lot Hisse Geri Alımı Yaptı

Tekfen Holding, dün gerçekleştirdiği hisse geri alım işlemiyle 25 bin adet hissesini 52.58 TL ortalama fiyat üzerinden toplamda 1.31 milyon TL karşılığında geri aldı. Şirketin 31 Ocak 2024 tarihinde başlattığı hisse geri alım programı kapsamında şimdiye dek toplamda 0.93 milyon hisse geri alınmış oldu. Tekfen Holding'in bu geri alım programı, 18.5 milyon hisseyi kapsıyor ve toplam 925 milyon TL fon limitine sahip.

Alarko Holding 97 Bin Lot Hisse Geri Alımı Yaptı

Alarko Holding, hisse geri alım programı kapsamında dün 97 bin lot hissesini ortalama 103.00 TL fiyatla, toplamda 9.99 milyon TL değerinde geri aldı. 29 Mayıs 2024'te başlatılan hisse geri alım programı çerçevesinde şimdiye kadar toplamda 0.50 milyon hisse geri alınmıştır. Alarko Holding'in bu geri alım programı, 4.35 milyon hisse ve 550 milyon TL fon limiti ile devam ediyor.

Bülteni detaylı görmek için tıklayın.

ALARK TOASO ULKER
Piapiri, Piyasanın Piri
ÜNLÜ & Co’nun yeni uygulaması Piapiri ile yatırım yapmak artık çok kolay. Yatırım sepetleri, robotik alım satım sinyalleri ve sektör uzmanlarından raporlar ile Piapiri piyasaları sizin için kolaylaştırıyor. Kişiselleştirilebilir ön yüzüyle özel bir danışmana dönüşüyor. Yatırım yaparken size bir tek o yetiyor!
QR kodu kamerana okut,
tüm marketlerden indir.
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu