TCMB'den Makro Finansal İstikrar Adımları (24.05.2024)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ekonomik istikrarı sağlamlaştırmak ve parasal aktarım mekanizmasını güçlendirmek amacıyla yeni düzenlemeler getirdi. Bu düzenlemeler, TL mevduatlar ve kredi koşulları üzerinde yoğunlaşarak, piyasa likiditesini artırmayı hedefliyor. Özellikle TL mevduatları için zorunlu karşılık oranları artırıldı; üç aya kadar olan vadeler için oran %8'den %12'ye çıkarıldı.

Bu hamle, kısa vadeli mevduatların cazibesini artırarak TL mevduatlara olan ilgiyi güçlendirmeyi amaçlıyor. Ayrıca altı yıla kadar vadeli krediler için zorunlu karşılık oranları %25'ten %33'e yükseltildi ki bu da kredi büyümesini kontrol altında tutmayı ve aşırı borçlanmayı önlemeyi hedefliyor.

Kredi kartı işlemlerinde uygulanan komisyon oranları azaltıldı ve tüzel kişi hesapları için yapılan toplam hedef hesaplamasında indirim sağlandı, bu da tüketicilerin finansal yükünü hafifletmeyi ve bankacılık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmayı hedefliyor. Yabancı para kredileri için büyüme sınırı ise %2 olarak belirlendi, bu da sınırlı döviz likiditesinin daha verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla düşünüldü.

Diğer Haberlere de Göz Atın

Trend TL Kredi Büyümesi %16’ya Yavaşladı (14.06.2024)

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) en son açıkladığı haftalık verilere göre Türk Lirası bazında kredilerde gözlemlenen büyüme yavaşladı.

Devamını Okuyun

Tekfen 1Ç24 Sonuçları Açıklandı (14.06.2024)

Tekfen Holding, 2024'ün ilk çeyreği için finansal sonuçlarını açıkladı.

Devamını Okuyun

Mavi Giyim 1Ç24 Sonuçları Açıklandı (14.06.2024)

Mavi Giyim, 2024'ün ilk çeyreği için mali sonuçlarını açıkladı ve piyasa beklentilerini aşan bir performans sergiledi.

Devamını Okuyun

Fitch; İşbank, Akbank ve Garanti’nin Kredi Notlarını Teyit Etti (14.06.2024)

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin önde gelen üç bankası olan İş Bankası, Akbank ve Garanti Bankası'nın kredi notlarını güncelledi.

Devamını Okuyun

Borsa İstanbul 3Ç24 Endeks Değişikliklerini Açıkladı (14.06.2024)

Borsa İstanbul, 2024 yılının üçüncü çeyrek dönemi için endeks güncellemelerini duyurdu.

Devamını Okuyun

Akbank Tahvil İhracını Tamamladı (14.06.2024)

Akbank, 5,5 yıl vadeli ve 500 milyon dolar değerindeki eurobond ihracını başarıyla tamamladı.

Devamını Okuyun
Piapiri, Piyasanın Piri
ÜNLÜ & Co’nun yeni uygulaması Piapiri ile yatırım yapmak artık çok kolay. Yatırım sepetleri, robotik alım satım sinyalleri ve sektör uzmanlarından raporlar ile Piapiri piyasaları sizin için kolaylaştırıyor. Kişiselleştirilebilir ön yüzüyle özel bir danışmana dönüşüyor. Yatırım yaparken size bir tek o yetiyor!
QR kodu kamerana okut,
tüm marketlerden indir.
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu