Merkez Bankası Haziran Ayı Faiz Kararını Açıkladı (27.06.2024)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), son para politikası kurulu (PPK) toplantısında politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit tutma kararı aldı. Bu karar, ekonomistlerin genel beklentileriyle uyumlu olarak gerçekleşti.

Son dönemdeki aylık enflasyon eğiliminde mayıs ayında yaşanan geçici zayıflamaya işaret edilirken mevcut ekonomik koşullar ve enflasyonist baskıların değerlendirilmesi sonucu TCMB’nin bu yönde bir karar verildiği belirtildi.

Merkez Bankası'nın açıklamasında, iç talepte gözlemlenen yavaşlamanın sürdüğü, ancak hizmet enflasyonu ve gıda fiyatlarında görülen yüksek seyir gibi faktörlerin enflasyon üzerindeki baskıyı sürdürdüğü vurgulandı. Bu çerçevede TCMB, politika faizinde değişiklik yapmama ve ihtiyatlı para politikası duruşunu koruma kararı aldı.

Kurum, parasal sıkılaştırmanın ekonomi üzerindeki etkilerini ve potansiyel gecikmeli sonuçlarını dikkatle izlediğini, enflasyonun ana eğiliminde kalıcı bir iyileşme sağlanana kadar sıkı duruşun devam edeceğini ifade etti. Ayrıca faiz kararıyla ilgili gelecekteki değişikliklerin, enflasyon beklentileri, fiyatlamalar ve jeopolitik riskler gibi değişkenlere bağlı olarak değerlendirileceğini belirtti.

TCMB'nin bir sonraki para politikası toplantısının ise 23 Temmuz tarihinde yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Diğer Haberlere de Göz Atın

Hitit, Haiti Merkezli Sunrise Airways ile Sözleşme İmzaladı (18.07.2024)

Hitit, Haiti'nin önde gelen havayolu şirketlerinden Sunrise Airways ile önemli bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Devamını Okuyun

TSKB 190 Milyon Dolar Tutarında Sendikasyon Kredisi Aldı (18.07.2024)

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), uluslararası piyasalardan toplamda 190 milyon dolar değerinde sendikasyon kredisi sağladığını duyurdu.

Devamını Okuyun

TCMB Döviz KKM Faizi İçin Alt Limiti Politika Faizinin %70’ine İndirdi (18.07.2024)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Döviz Kazançlı Mevduat Hesabı (KKM) faiz oranlarında önemli bir değişikliğe giderek bu oranı politika faizinin %70'ine indirdiğini açıkladı.

Devamını Okuyun

Bim 2.00 TL Hisse Başı Temettü Dağıtacak (17.07.2024)

Bim Birleşik Mağazalar A.Ş., bugün itibarıyla hisse başına 2.00 Türk lirası değerinde temettü dağıtılacak.

Devamını Okuyun

Erdemir'in Tahvil İçin Talep Toplama Süreci Tamamlandı (17.07.2024)

Erdemir tarafından yapılan açıklamada nitelikli yatırımcılara sunulan 750 milyon ABD doları değerindeki tahvil ihracı için talep toplama sürecinin başarıyla tamamlandığı bildirildi.

Devamını Okuyun

Anadolu Sigorta’nın Yazılan Primleri 6A24’te Yıllık %73 Arttı (16.07.2024)

Anadolu Sigorta, 6A24 döneminde yıllık %73 artışla 31,5 milyar TL prim üretimi gerçekleştirdiğini duyurdu.

Devamını Okuyun
Piapiri, Piyasanın Piri
ÜNLÜ & Co’nun yeni uygulaması Piapiri ile yatırım yapmak artık çok kolay. Yatırım sepetleri, robotik alım satım sinyalleri ve sektör uzmanlarından raporlar ile Piapiri piyasaları sizin için kolaylaştırıyor. Kişiselleştirilebilir ön yüzüyle özel bir danışmana dönüşüyor. Yatırım yaparken size bir tek o yetiyor!
QR kodu kamerana okut,
tüm marketlerden indir.
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu