15 Nisan 2024 BİST Bülteni

FROTO'dan Borçlanma Aracı Açıklaması

Ford Otomotiv, yurt dışında yaşayan insanlara tahvil şeklinde borçlanma aracı ihraç edecek. Ford Otosan, bu borçlanma araçlarını yurt dışındaki nitelikli yatırımcılara "Rule 144A" ve/veya "Regulation S" formatında satmayı planlıyor. Bu süreç için yurt dışında 4 bankayı yetkilendirdi. Şirket yöneticileri, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde 15 Nisan 2024'ten itibaren yatırımcı toplantıları düzenleyecek. Tahvil ihracının son kararı ve detayları, bu toplantıların ardından piyasadaki duruma göre belirlenecek. Eğer şartlar uygun olursa tahviller, Fitch Ratings tarafından "BB+" ve S&P Global Ratings tarafından "BB-" notlarıyla derecelendirilerek Eurobond olarak ihraç edilecek.

Dünya Bankası ile Yeni Ekonomik İş Birliği Programı Detayları

Dünya Bankası, Türkiye'ye 18 milyar dolarlık ek finansman sağlayacak. Bu yeni fon, Türkiye'nin enerji arz güvenliğini artırmak ve işletmelerin yeşil dönüşümünü desteklemek amacıyla kullanılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Dünya Bankası ile yapılan iş birliği kapsamında Türkiye için 5 yıllık bir mali işbirliği programının oluşturulduğunu belirtti. Program kapsamında ilk 3 yıl, Türkiye'ye 18 milyar dolarlık ek finansman sağlanacak. Bu kaynağın büyük bir kısmı özel sektör projelerine yönlendirilecek. Özellikle Uluslararası Kalkınma Bankası (IBRD) ve Uluslararası Finans Kurumu (IFC) aracılığıyla sağlanacak olan 15 milyar dolarlık finansman, Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına önemli bir destek olacak. Ayrıca, Multilateral Investment Guarantee Agency (MIGA) aracılığıyla sağlanacak olan 3 milyar dolarlık kısa vadeli garantiler, özel sektör yatırımlarının teşvik edilmesine yardımcı olacak.

Anadolu Sigorta 1Ç2024 Prim Üretimi Açıklaması

Anadolu Sigorta 2024'ün ilk çeyreğinde brüt prim üretiminde %80 artış gösterdi.

KAP’a yapılan açıklama şu şekilde:

“Şirketimizin 01.01.2024 - 31.03.2024 dönemi bağımsız denetimden geçmemiş brüt prim üretimi 16.462.464.209 TL tutarına ulaşarak bir önceki yılın aynı dönemine göre %80,0 oranında artış göstermiştir”

Bülteni detaylı olarak görmek için tıklayın.

FROTO
Piapiri, Piyasanın Piri
ÜNLÜ & Co’nun yeni uygulaması Piapiri ile yatırım yapmak artık çok kolay. Yatırım sepetleri, robotik alım satım sinyalleri ve sektör uzmanlarından raporlar ile Piapiri piyasaları sizin için kolaylaştırıyor. Kişiselleştirilebilir ön yüzüyle özel bir danışmana dönüşüyor. Yatırım yaparken size bir tek o yetiyor!
QR kodu kamerana okut,
tüm marketlerden indir.
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu