Şok Marketler Hisse Senedi (SOKM)

Türkiye perakende sektöründe hali hazırda önemli bir yere sahip olan ve büyümeyi sürdüren Şok Marketler hissesi, Borsa İstanbul Yıldız Pazar'da SOKM koduyla işlem görmeye devam etmektedir.

Şok Marketler hisse senedi (SOKM) alım satımı için ister dijital hesap açarak ücretsiz kurye hizmetinden yararlan, ister Piapiri uygulamasını indir ve görüntülü görüşme ile yatırım hesabını aç

Hesap Aç, Bilgi Al

SOKM Hisse Fiyatı ve Grafiği

Şok Marketler Ne İş Yapar?

Şok Marketler, Türkiye'nin 81 ilinde bulunan 10,281'den fazla mağazası, 38 dağıtım merkezi ve 45,000'den fazla çalışanı ile perakende sektörünün önde gelen isimlerinden biridir. Müşterilerine temel ihtiyaç maddelerini tek yerden ve en yakın noktadan sunmayı amaçlayan Şok Marketler, geniş mağaza ağı ve hızlı genişleme stratejisi ile borsa yatırımcılarının dikkatlerini üzerinde toplamaya devam etmektedir.

2015 yılından itibaren her gün ortalama üç yeni mağaza açarak hızlı bir büyüme sergileyen Şok, son üç yılda 2,747 mağazasını yenileyerek müşterilerine daha keyifli ve kolay bir alışveriş deneyimi sunmuştur. Şok Marketler, geçmişte popüler ulusal markalar olan Mis, Piyale, Mintax, Evin ve Amigo gibi markaları ekonomiye kazandırarak, nostaljik ve köklü marka algısını güçlendirirken, uygun fiyatlarla kaliteli ürünler sunmaktadır.

Şok, geniş ürün portföyü ile ulusal markaları ve özgün markaları bir araya getirerek, müşterilerine geniş bir seçenek yelpazesi sunar. Özellikle sebze ve meyve alanında, mahsüllerin dağıtım merkezlerinden mağazalara 24 saat içinde en taze şekilde ulaştırılmasını sağlamaktadır.

Farklılaşan iş modeli ve "her gün düşük fiyat" politikası ile müşterilerine en iyi hizmeti vermeyi hedefleyen Şok Marketler, tarihçesi boyunca önemli kilometre taşlarına imza atmıştır. 1995 yılında 13 mağaza ile faaliyete başlayan Şok, 2011 yılında Yıldız Holding bünyesine katıldı ve ardından 2013 yılında Dia S.A., Onur Ekspres Marketçilik ve Devamlı İndirim Mağazacılık (Dim) gibi perakende zincirlerini bünyesine katarak büyümesini sürdürmüştür.

2018'de gerçekleştirilen halka arzı ile piyasa büyüklüğü 2,3 milyar TL'ye ulaşan Şok Marketler, dijital öğrenme ve gelişim platformu Akademi ŞOK'u hayata geçirerek çalışanlarının eğitimine önem vermiştir. Pandemi sürecinde de müşteri ve çalışan güvenliğine yönelik önlemler alarak kesintisiz hizmet sunmayı başarmış, "Cepte ŞOK" uygulaması ile müşterilerine evlerine kadar ürün teslimatı yapmıştır.

Şok Marketler, "Tarladan Sofraya Doğru Tarım" projesi kapsamında çiftçilere alım garantisi vererek, ürün tedarikini aracısız gerçekleştirmekte ve müşterilerine daha kaliteli ürünler sunmaktadır. Ayrıca, "Ben de Varım" projesi ile kadınların ekonomik hayata katılımını desteklemekte ve toplumsal sorumluluk projelerine önem vermektedir.

Türkiye perakende sektöründe hali hazırda önemli bir yere sahip olan Şok Marketler büyümeye hız kesmeden devam etmektedir. Şirketin hisseleri Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da SOKM koduyla işlem görmektedir.

Şok Marketler (SOKM) Finansalları

37.29 milyar TL gibi yüksek bir piyasa değeri, Şok Marketler’in sektörde önemli bir oyuncu olduğunu kanıtlar niteliktedir. SOKM hissesinin temettü düşük temettü verimi ise (%0.8), şirketin elde ettiği kârın büyük bir kısmını yeniden yatırım veya büyüme için kullandığını gösterebilir.

F/K oranı 11.50 olması, hissenin gelecek kâr beklentileri karşısında makul bir fiyata sahip olduğunu göstermektedir.

1'den düşük bir beta değeri, hissenin piyasa oynaklığına karşı daha az duyarlı olduğunu ve genel piyasa hareketlerinden daha az etkilendiğini göstermektedir.

Basit hisse başına kazanç (HBK), şirketin net gelirinin toplam hisse sayısına bölünmesiyle elde edilir ve her bir hissenin kazanç payını gösterir.

SOKM Hisse Teknik Görünüm

Bu teknik analiz göstergesi, yatırımcılara SOKM hissesinin mevcut piyasa koşullarında ne gibi bir eğilim gösterdiği hakkında bir fikir vermektedir. Gösterge, 1 dakikadan başlayan farklı zaman dilimlerinde Oba Makarna Hissesi için AL, SAT ve NÖTR şeklinde sinyaller üretmektedir.

"Güçlü Sat" sinyali, mevcut koşullar altında hissenin aşırı değerlendiğine veya potansiyel bir düşüş eğilimi olabileceğine işaret edebilirken, "Güçlü Al" sinyalleri hissenin potansiyel değerinin altında işlem gördüğü şeklinde yorumlanabilir.

Yatırıma Başla

Şok Marketler hisse senedi (SOKM) alım satımı için ister dijital hesap açarak ücretsiz kurye hizmetinden yararlan, ister Piapiri uygulamasını indir ve görüntülü görüşme ile yatırım hesabını aç

Hesap Aç, Bilgi Al
Şirket Haberleri ve Araştırma Notları
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu