Garanti Bankası Hisse Senedi (GARAN)

Garanti Hisse Senedi (GARAN), 2023'ün ilk 6 ayında %12.6'lık bir değer artışı kaydetmiştir. Bu dönemde, hissenin düşük bir volatilite sergilediği ve endekse göre daha az getiri sağladığı gözlemlenmiştir.

2023'ün ikinci çeyreğine de iyi bir başlangıç yapan GARAN hissesi, Haziran 2023 - Temmuz 2023 arasındaki 1 aylık dönemde yaklaşık %30'luk bir değer artışı sergileyerek yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam etmektedir.

Garanti BBVA Hisse Senedi (GARAN) alım satımı için doğru adres ÜNLÜ Menkul! İster dijital hesap açarak ücretsiz kurye hizmetinden yararlan, ister Piapiri uygulamasını indir ve görüntülü görüşme ile yatırım hesabını aç

Hesap Aç, Bilgi Al

GARAN Hisse Fiyatı ve Grafiği

Garanti BBVA Hakkında

1946 yılında Ankara'da kurulan Garanti Bankası, günümüzde Türkiye'nin en büyük ikinci özel bankası konumundadır Konsolide aktif büyüklüğü 423 milyar Türk Lirasını aşan banka, BBVA ile sağladığı işbirliği sayesinde Türkiye ekonomisine değer katmaktadır.

Banka, Haziran 2019'dan itibaren faaliyetlerini "Garanti BBVA" markası altında sürdürmektedir. Bu süre zarfında banka, BBVA ile olan ortaklık sayesinde büyük sinerji yaratmıştır.

2011 yılında, küresel krizin etkisiyle General Electric'in ABD ve Avrupa'daki finans sektöründen çıkma kararı üzerine, İspanyol bankacılık devi BBVA, Garanti Bankası yönetiminde Doğuş Grubu ile stratejik bir ortaklık kurdu. BBVA'nın güçlü teknoloji ve inovasyonla desteklenmiş müşteri odaklı iş modeli, Garanti'nin iş modeliyle büyük ölçüde uyumlu olması, tecrübe paylaşımı ve işbirliği fırsatları sağlayarak her iki tarafa da olumlu katkılarda bulundu. Bankanın hakim ortağı, 2015 yılında %14,89 ve 2017 yılında %9,95 oranında hisse satın alımlarıyla hisselerini %49,85'e çıkardı.

BBVA Yönetim Kurulu, Türkiye Garanti Bankası A.Ş.'nin BBVA mülkiyetinde olmayan paylarının tamamı için bir gönüllü pay alım teklifi yapma kararı almasıyla, Sermaye Piyasası Kurulu'nun onayıyla başlatılan ve 18 Mayıs 2022 tarihinde sonuçlanan gönüllü pay alım teklifi süreci, BBVA'nın Garanti BBVA payını satın almasına yol açtı. Bu teklif sonucunda BBVA'nın Garanti BBVA'daki pay sahipliği oranı %85,97'ye ulaştı. Garanti Bankası'nın hisseleri Türkiye'de işlem görürken, depo sertifikaları İngiltere ve ABD'de işlem görmekte olup Borsa İstanbul'daki halka açıklık fiili dolaşım oranı yaklaşık %14'tür.

Faaliyetlerine 160 yılı aşkın süredir devam etmekte olan BBVA, geniş yelpazede finansal ve finansal olmayan ürün ve hizmet sunan küresel bir gruptur ve 25’ten fazla ülkede yaklaşık 116 bini aşan çalışan, 6.040 şube ile 89,3 milyon müşterisine hizmet vermektedir.

Garanti BBVA, Türkiye'de ve dünyada güçlü bir bankacılık markası olarak kabul edilmekte ve müşterilerine bireysel bankacılık, kurumsal bankacılık, ticari bankacılık, yatırım bankacılığı, varlık yönetimi gibi alanlarda çeşitli finansal ürün ve hizmetler sunmaktadır.

BBVA'nın 31 Aralık 2022 itibarıyla aktif büyüklüğü 713,1 milyar Euro olarak kaydedilmiştir. Şirketin özkaynakları ise 51 milyar Euro'dur ve 2022 yılı net dönem karı 6,4 milyar Euro olarak gerçekleşmiştir. BBVA'nın hisseleri İspanya, New York, Londra ve Meksika borsalarında işlem görmektedir. Tüm paylar eşit oy hakkına sahip olup, dünya genelinde yaklaşık 801 bin hissedar tarafından sahiplenilmektedir.

Bunlara ek olarak Garanti Bankası, sürdürülebilirlik konusundaki hassasiyetiyle de bilinir. Banka, çevre dostu projeleri teşvik ederek, yeşil projelere finansman sağlamakta ve sürdürülebilirlik alanında birçok önemli projeye desteklemektedir.

GARAN Hisse Geleceği

Garanti Bankası Hisse Senedi (GARAN) fiyat hareketleri hakkında keskin bir yorum yapma imkanı bulunmamakla beraber, şirketin güçlü mali yapısı ve sektördeki tecrübesi göz önüne alındığında, orta ve uzun vadeli düşük riskli yatırımlara ilgi duyanların porföyleri için bir seçenek olabilir.

2022 yılınının tamamını incelediğimizde, hissede yaklaşık 17.5 puan artarak %167'lik değer artışı olduğunu görürürz. Bu dönemde GARAN yatırımcılarının, önceki yıllara oranla, hisse performansından memnun oldukları yorumu yapılabilir.

GARAN hissesinin 2018-2022 seneleri arasında 5 yıllık performansındaki %200'lük değer artışının ağırlıklı olarak 2022 sonrasında gerçekleştiğini görebiliriz. Bu durum; uzun bir süre boyunca beklenen değer artışını yapmayan bazı hisselerin, doğru şartlar oluştuğunda hızla yükselebileceğinin bir kanıtı olarak önümüzde duruyor.

GARAN Hisse Alınır mı?

GARAN hisse senedi alım satımında kazançlı işlemler gerçekleştirebilmek ve piyasanın genel yönüyle ilgili çıkarımlar yapabilmek için mevcut fiyat hareketlerini inceleyebilir ve YouTube kanalımızdan haftalık piyasa analizi videolarını izleyebilirsiniz

Garanti BBVA Hisse Senedi (GARAN), hemen her banka hissesi gibi düşük riskli yatırım yapmak orta ve uzun vadeli yatırımlar için düşünülebilir ve yatırımcıların portföylerinde bir miktar bulundurabilir.

GARAN ile ilgili haberleri, yorum ve analizleri, bankacılık ve finans sektöründeki gelişmeleri ve benzersiz araştırma raporlarını Piapiri uygulamamız üzerinden takip edebilirsiniz.

GARAN Hisse Nasıl Alınır?

GARAN hisse alım satımına başlayabilmek için, öncelikle bir aracı kurumda yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. ÜNLÜ Menkul Değerler tarafından sunulan ücretsiz yatırım hesabınızı şimdi açabilir ve herhangi bir hesap işletim ücreti ödemeden kullanabilirsiniz.

ÜNLÜ & CO'nun yeni nesil yatırım uygulaması Piapiri aracılığıyla GARAN hisselerine ve borsada işlem gören birçok finansal varlığa kolaylıkla yatırım yapabilirsiniz. 

Garanti BBVA Hisse Senedi (GARAN) alım satımı için doğru adres ÜNLÜ Menkul! İster dijital hesap açarak ücretsiz kurye hizmetinden yararlan, ister Piapiri uygulamasını indir ve görüntülü görüşme ile yatırım hesabını aç

Hesap Aç, Bilgi Al
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu