En Yüksek Temettü Veren Hisseler 2023

Temettü, şirketlerin elde ettikleri kârın bir kısmını hisse sahiplerine dağıtmalarıdır. Bu dağıtım, hissedarların şirketin büyüme performansına ve karlılığına ortak olmalarını sağlar. Buradan hareketle temettü veren hisse senetleri, özellikle uzun vadeli yatırımcılar için en çok tercih edilen finansal varlıkların başında gelir.

>>> ÜNLÜ Menkul Değerler'de Ücretsiz Yatırım Hesabı Açın!

2023 Temettü Şampiyonu Şirketler

BIST Hisse KoduŞirket Adıİleri Temettü Getirisi
DOASDoğuş Otomativ Servis ve Ticaret A.Ş%11.2
TUPRSTüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.%10.5
BASGZBaşkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.%10.3
INFO   Info Yatırım Menkul Değerler A.Ş.%9.4
PSDTCPergamon Status Dış Ticaret A.Ş.%9.3
AKBNKAkbank T.A.Ş.%8.4
GLCVYGelecek Varlık Yönetimi A.Ş.%8.0
TKFENTekfen Holding A.Ş.%8.0
NTGAZNaturelgaz Sanayi ve Ticaret A.Ş.%8.0
YKBNKYapı ve Kredi Bankası A.Ş.%7.5
EGPROEge Profil Ticaret ve Sanayi A.Ş.%6.9
PNSUTPınar Süt Mamulleri Sanayii A.Ş.%6.6
ISYATİş Yatırım Ortaklığı A.Ş.%6.5
CLEBIÇelebi Hava Servisi A.Ş %6.5


Daha fazla bilgi için temettü nedir içeriğini inceleyebilirsiniz. 2024 temettü şampiyonu şirketler listesi için ilgili içeriğe göz atabilirsiniz

Temettü hisselerine yatırımın doğru adresi ÜNLÜ Menkul! İster diital hesap açılışını gerçekleştir ve ücretsiz kurye hizmetinden yararlan, ister Piapiri uygulamasını indir ve görüntülü görüşme ile yatırım hesabını aç

Hesap Aç, Bilgi Al
Düzenli temettü veren hisseler; çoğu zaman finansal açıdan güçlü durumda olan, faaliyetlerinda belirli oranda başarıyı ve istikrarı yakalamış şirketlerin hisselerdir. Yatırımcılar, yüksek temettü ödemesi yapan hisseleri, yalnızca kar payı almak için değil aynı zamanda olası temettülerin hisse fiyatını da destekleyebileceği düşüncesiyle tercih etmektedir.

Temettü Tarihleri ve Temettü Takvimi

Temettü tarihleri, hisse senedi yatırımcılarının takip ettiği önemli bir bilgidir çünkü temettü ödemelerinden yararlanabilmek için hisse senetlerinin belirli bir tarihe kadar satın alınmış ve portföyde bulunmaları almaları gerekir. Şirketler, temettü takvimlerini Kamu Aydınlatma Platformu aracılığıyla açıklamaktadır.

Temettü tarihlerini ve temettü takvimini web sitemizden, sosyal medya hesaplarımızdan ya da Piapiri uygulamamız üzerinden takip edebilirsiniz.

Temettü Hesaplama

Temettü hesaplama, yatırımcıların elde edecekleri temettü miktarını belirlemelerine yardımcı olan bir yöntemdir ve yatırımcıların temettü verimliliği yüksek hisse senetlerini belirlemelerine; bu sayede daha bilinçli yatırım kararları almalarına yardımcı olur.

Temettü hesabı, şirketin belirlediği temettü verim oranı ile yatırımcının hisse senedi sahipliği süresini ve sahip olduğu hisse sayısını dikkate alarak yapılır. Temettü hesaplama formülü, her hisse senedi için farklı olmakla birlikte, genel olarak şu şekildedir:

Temettü miktarı = Temettü verimliliği x Hisse senedi fiyatı

Temettü verimliliği ise, şirketin son dönemdeki karından dağıttığı temettü miktarının hisse senedi fiyatına oranını ifade eder.

Örneğin, bir şirketin son dönemdeki karından 100.000 TL temettü dağıttığını ve hisse senedi fiyatının 50 TL olduğunu varsayalım. Bu durumda, temettü verimliliği 2% olacaktır. Formüle göre, söz konusu şirketin bir hisse senedi için temettü miktarı 1 TL olacaktır (2% x 50 TL = 1 TL)

Yatırımcılar, özellikle en yüksek temettü verimliliğine sahip hisse senetlerine ilgi göstermektedir. Bu durumun şirket ile hissedarları arasındaki bir kazan-kazan ilişkisi olduğu söylenebilir.

Temettü hisselerine yatırımın doğru adresi ÜNLÜ Menkul! İster diital hesap açılışını gerçekleştir ve ücretsiz kurye hizmetinden yararlan, ister Piapiri uygulamasını indir ve görüntülü görüşme ile yatırım hesabını aç

Hesap Aç, Bilgi Al
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu