Borsada En Fazla İşlem Gören Hisseler

Hisse senedi işlem hacmi, belirli bir süre içinde gerçekleşen hisse alım-satım işlemlerinin toplam değerini ifade eder. Bu değer, hisse senedinin ne kadarlık bir miktarda el değiştirdiğini ve piyasadaki likidite düzeyini gösterir. İşlem hacmi, borsada gerçekleşen alım-satım aktivitesini ölçmek ve hisse senedinin popülerliğini değerlendirmek için önemli bir göstergedir.

Borsada yatırımın doğru adresi ÜNLÜ Menkul! İster diital hesap açılışını gerçekleştir ve ücretsiz kurye hizmetinden yararlan, ister Piapiri uygulamasını indir ve görüntülü görüşme ile yatırım hesabını aç

Hesap Aç, Yatırıma Başla

İşte Borsaya Yön Veren Hisse Senetleri

İşlem Hacmi Nasıl Hesaplanır?

Hacim (volume) genellikle bir günlük bazda hesaplanır ve hisse senedinin belirli bir gün içindeki toplam alım-satım değerini gösterir. Bu değer, hisse senedinin el değiştirdiği toplam lot sayısı ile hisse başına fiyatın çarpımıyla hesaplanır.

Örneğin, bir hisse senedi 100.000 lotluk bir işlem hacmiyle 10 TL fiyatından işlem gördüyse, işlem hacmi 1.000.000 TL olacaktır.

Hacim verisi yatırımcılar ve piyasa analistleri için önemli bir göstergedir. Yüksek işlem hacmine sahip hissler, genellikle likit ve aktif olarak kabul edilir. Bu da yatırımcıların bu varlığı kolayca alıp satabilmelerini sağlar. Ayrıca yüksek işlem hacmi, ilgili enstrümanın fiyatının piyasada daha doğru belirlenmesine yardımcı olur.

Hisse Senedi Hacim Bilgisine Nereden Bakabilirim?

Hisse senetlerinin işlem hacimlerini genellikle borsa uygulamalarında ve finansal veri sağlayıcılarında bulabilirsiniz. Siz de Piapiri uygulamasını indirin ve ücretsiz yatırım hesabınızı açın. Hisse, yatırım fonu, viop, pariteler ve varantlarla ilgili tüm detaylara kolayca ulaşın.

İşlem Hacmi Ne Söyler?

Yatırımcılar, işlem hacimlerini inceleyerek kağıdın popülerliğini, piyasada gördüğü talebi ve likiditesini değerlendirebilir; piyasadaki hareketlilik ve volatilite hakkında fikir sahibi olabilirer. Yüksek hacimli hisseler analistlerin ve yatırımcıların dikkatini daha yüksek oranda çeker.

Hacim verisinin anlamlı olabilmesi belirli bir periyot içinde takip edilmesi önerilir. Bir günlük ya da dönemsel hacim artışları ve azalışları yanıltıcı olabilir.

Borsada yatırımın doğru adresi ÜNLÜ Menkul! İster diital hesap açılışını gerçekleştir ve ücretsiz kurye hizmetinden yararlan, ister Piapiri uygulamasını indir ve görüntülü görüşme ile yatırım hesabını aç

Hesap Aç, Yatırıma Başla
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu