Aksa Enerji Hisse Senedi (AKSEN)

Aksa Enerji Üretim A.Ş hisse senedi (AKSEN), 2023'ün Aralık ayında 36,28 TL'den işlem görmüştür. Bu değer, 6 ay önceki fiyat olan 31,20 TL'ye kıyasla bir yükselişi temsil etmektedir. Aksa Enerji hisse senedinin son altı ay içinde %16,19'luk bir değer artışı yaşamıştır. 

Aksa Enerji, Türkiye'nin en büyük halka açık serbest elektrik üreticisi konumundadır. Elektrik üretimi, dağıtımı ve satışı alanlarında liderlik yapması ve sektördeki değerli şirketlerden biri olması yatırımcıların ilgisini çekmektedir.

Aksa Enerji hisse senedi (AKSEN) alım satımı için doğru adres ÜNLÜ Menkul! İster dijital hesap açarak ücretsiz kurye hizmetinden yararlan, ister Piapiri uygulamasını indir ve görüntülü görüşme ile yatırım hesabını aç

Hesap Aç, Bilgi Al

AKSA Hisse Fiyatı, Grafiği, Temettü ve Finansalları

Aksa Enerji Üretim Ne İş Yapar?

1997 yılında kurulan Aksa Enerji, Türkiye’nin en büyük halka açık serbest elektrik üreticisi olarak öne çıkıyor. Kazancı Holding'in ana ortağı olan şirket, 1950’li yıllarda temelleri atılan ve günümüzde 4 kıtada üretim yapan, 10.000’den fazla çalışanıyla 22 ülkede faaliyet gösteren, 178 ülkeye satış yapan küresel bir güç olan Kazancı Holding'in bünyesinde yer almaktadır. Kazancı Holding, sektöründe lider konumda bulunan iştirakleri aracılığıyla enerji üretimi, elektrik dağıtımı ve satışı, doğal gaz dağıtımı, jeneratör üretimi ve satışı alanlarında faaliyet göstererek enerji sektörünün öncü gruplarından biridir.

Aksa Enerji, 2010 yılında Borsa İstanbul’da AKSEN koduyla işlem görmeye başlamıştır. Şirketin hisse senetleri; BIST 30, BIST Elektrik, BIST Kurumsal Yönetim Endeksi ve MSCI Türkiye Endeksi’nde işlem görmektedir.

Aksa Enerji Hisse (AKSEN) Yorum ve Analiz

Aksa Enerji Borsa İstanbul'da yer aldığı tarihten bu yana dikkat çeken hisse senetleri arasında konumlanmıştır.

Eylül 2023 finansal sonuçlarına göre Aksa Enerji'nin geliri, önceki yıla göre %51,48'lik bir düşüşle 7,36 Milyar Türk Lirası olarak gerçekleşmiştir. Brüt kâr ise 1,69 Milyar TRY olarak kaydedilmiştir. Ancak, işletme masraflarında gözlemlenen %161,38'lik artış, net geliri 1,20 Milyar TRY seviyesine çekerek yıldan yıla %17,30'luk bir azalmaya neden olmuştur. Net kâr marjındaki %70,49'luk artış, gelirin ne kadarının net kâra dönüştüğünü gösterirken, firmanın operasyonel etkinliği ve karlılığı hakkında bilgi sağlamaktadır.

Aksa Enerji'nin FAVÖK'ü ise 1,81 Milyar TRY olarak raporlanmış. Fiilî vergi oranı %23,64 olarak kaydedilmiştir. Bu finansal veriler, şirketin gelirindeki düşüşe rağmen operasyonel etkinlik ve vergi etkinliği açısından nasıl bir performans sergilediğini değerlendirmek adına önemli bir bakış sunmaktadır.

Yatırımcıların dikkatlice değerlendirme yaparak karar vermeleri ve piyasa koşullarını göz önünde bulundurmaları önemlidir.

AKSEN hissesi ile ilgili güncel analiz, yorum ve araştırma raporları için ÜNLÜ Menkul'de hesap açmayı ve Piapiri uygulamasını indirmeyi unutmayın. Hisse senetleriyle ilgili takip etmeniz gereken hemen her şeyi Piapiri'de bulabilirsiniz.

AKSEN Hisse Nasıl Alınır?

AKSEN hisse alım satımına başlayabilmek için bir aracı kurumda yatırım hesabınızın olması gerekmektedir. Hesabınız yoksa, ÜNLÜ Menkul Değerler tarafından sunulan ücretsiz yatırım hesabınızı şimdi açabilir ve herhangi bir hesap işletim ücreti ödemeden kullanabilirsiniz.

ÜNLÜ & CO'nun yeni nesil yatırım uygulaması Piapiri aracılığıyla Aksa Enerji hisselerine ve borsada işlem gören birçok finansal varlığa kolaylıkla yatırım yapabilirsiniz. 

Aksa Enerji hisse senedi (AKSEN) alım satımı için doğru adres ÜNLÜ Menkul! İster dijital hesap açarak ücretsiz kurye hizmetinden yararlan, ister Piapiri uygulamasını indir ve görüntülü görüşme ile yatırım hesabını aç

Hesap Aç, Bilgi Al
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu