Halka Arz İşlem Saatleri

Alım saatleri halka arzın türüne göre değişkenlik gösterse de Piapiri üzerinden tüm halka arzlara kolayca katılabilirsiniz.

Halka arz türü ve yöntemi ne olsun, Borsa İstanbul'daki bütün halka arzlara Piapiri'den yatırım yapabilirrsiniz. Ücretsiz hesap oluşturmak için tıklayın

Hesap Aç, Bilgi Al

İşte Halka Arz Alım Saatleri

  • Talep toplama şeklindeki halka arzlarda, talep girişlerinizi halka arzın ilk gününden itibaren 10.00 – 18.00 saatleri arasında gerçekleltirebilirsiniz. Son gün ise talep girişleri saat 16.00’da sona ermektedir.
  • Piyasadan halka arzlarda ise, alım emrinizi tıpkı piyasadan hisse alır gibi ancak ilk gün saat 10.30 itibarıyla verebilirsiniz. Son gün ise talep girişleri saat 13.00’te sona ermektdir.

Bir örnek üzerinden anlatmamız gerekirse;

ABC şirketinin halka arz edildiği tarihler 25, 26 ve 27 Aralık olsun.

Talep toplama biçiminde gerçekleşirse:

Halka Arz Tarihleri

Halka Arz İşlem Saatleri

1. gün yani 25 Aralık

10.00 – 18.00

2. gün yani 26 Aralık

10.00 – 18.00

3. gün yani 27 Aralık

10.00 – 16.00

 

Piyasadan halka arz şeklinde gerçekleşirse:

Halka Arz Tarihleri

Halka Arz İşlem Saatleri

1. gün yani 25 Aralık

10.30 – 18.00

2. gün yani 26 Aralık

10.00 – 18.00

3. gün yani 27 Aralık

10.00 – 13.00

Yöntemlerine Göre Halka Arzlar Türleri

Borsada satış yöntemleri, birincil piyasada işlem görecek olan hisse senetlerinin halka arzında kullanılan çeşitli yöntemleri içerir. Sürekli Müzayede, Sabit Fiyat, ve Değişken Fiyat yöntemleri, şirketlerin halka arz stratejilerini belirlerken tercih ettikleri ana modellerdir.

Sürekli Müzayede Yöntemi

Sürekli müzayede yöntemi, işlem günü boyunca hisse senetlerinin farklı fiyat seviyelerinde eşleşebilmesine izin veren bir yöntemdir. İşlemler, seans boyunca gerçekleşen farklı fiyat seviyelerinde sürekli olarak müzayede edilir. Bu yöntemde halka arz süreci genellikle 2 iş günü ile sınırlıdır.

Sabit Fiyat Yöntemi

Sabit fiyat yöntemi, hisse senetlerinin belirlenen bir fiyat üzerinden satışa sunulduğu bir yöntemdir. Emirler, belirlenen fiyat üzerinden toplandıktan sonra otomatik olarak işleme alınır. Talep toplama süreci en az 2 iş günü, en fazla 20 iş günüdür.

Değişken Fiyat Yöntemi

Değişken fiyat yöntemi, hisse senetlerinin belirli bir fiyat aralığı içinde satışa sunulduğu bir yöntemdir. Fiyat aralığı, yatırımcı taleplerine bağlı olarak belirlenir. Talep toplama süresi en az 2 iş günüdür.

Talep Toplanmaksızın Satış ile Halka Arz

Talep toplamaksızın satış yöntemi, borsada işlem görmeyen halka açık şirketlerin paylarını belirli bir fiyattan halka arz etme sürecini ifade eder. Bu yöntem, SPK'nın belirlediği niteliklere sahip olmayan ortaklıklar için geçerlidir.

Talep Toplamalı Halka Arz İşlemleri

Talep toplama yöntemiyle gerçekleşen halka arzda, yatırımcılar taleplerini çeşitli uygulamalar aracılığıyla iletebilirler. Borsadan Satış Yönetimi ile Halka Arz İşlemleri kapsamında ise yatırımcılar, ilgili halka arzın kodunu yazarak hisse alış-satış bölümünden taleplerini iletebilirler

Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu