Altınay Savunma Teknolojileri Halka Arz

1990 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren ve Türkiye'nin savunma sektöründeki öncü şirketlerden biri olan Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş. halka arz oluyor! Halka arz tarihi ve hisse fiyatı ve lot dağılımı gibi detayları bu sayfadan ya da Piapiri uygulaması üzerinden takip edebilirsiniz.

Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş. halka arzına katılmak için görüntülü görüşme ile yatırım hesabınızı hemen açın veya ücretsiz kurye hizmetinden yararlanın

Hesap Aç, Bilgi Al

Altınay Savunma Teknolojileri Finansal Durumu

Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş. finansal durumu için aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz.

Finansal Tablo
2023/3Ç20222021
Hasılat508,7 Milyon TL329,9 Milyon TL88,2 Milyon TL
Brüt Kar96,5 Milyon TL123,4 Milyon TL55 Milyon TL


Altınay Savunma Teknoojileri Halka Arz Kaç Lot Verir?

SPK Onaylı izahname ile halka arz fiyatı belli olduğunda, muhtemel dağıtımlar hesaplanarak bu sayfada paylaşılacaktır.

Altınay Savunma Borsa Kodu Ne Olacak?

Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş. halka arz detayları henüz netleşmiş değil ancak bu bilgiler süreç içinde güncellenecektir.

Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş. Ne İş Yapar?

Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş., Türkiye'nin savunma sektöründeki öncü şirketlerden biridir. Robot teknolojileri ve endüstriyel otomasyon alanlarında 30 yılı aşkın bir deneyime sahip olan bu kuruluş, 1990 yılında Türkiye'nin ilk endüstriyel robotunu geliştiren ve üreten bir firma olarak tarih yazmıştır. Altınay, özellikle savunma sistemlerinde önemli projeler geliştirerek bu alandaki mühendislik kabiliyetini kanıtlamıştır.

Firmanın üretim süreçleri, Hareket ve Test Sistemleri, İnsansız Sistemler ve Kritik Üretim Sistemleri olmak üzere üç ana başlık altında toplanmaktadır. Bu alanlarda, insansız hava sistemleri, kara, deniz ve hava araçları projeleri üzerinde çalışarak milli savunma sistemlerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.

Altınay, 2006 yılında açılan ve 7.000 m2'lik bir mühendislik alanına sahip olan Robot Teknolojileri Uygulama Merkezi ile hizmet vermektedir. Tuzla endüstri bölgeleri, İstanbul Teknopark ve Gölcük'teki toplam 13.000 m2'lik kapalı alanda yer alan 5 tesisiyle faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye'nin yanı sıra Almanya ve Rusya'da da organizasyonları bulunan şirket, birçok uluslararası projede yer almaktadır.

Altınay'ın mühendislik becerileri, kaynak, birleştirme, montaj, taşıma, transfer, boyama, kesme, parlatma, yüzey işleme ve görüşe dayalı robot yönetimi gibi geniş bir yelpazeyi kapsar. Yüksek hassasiyetli mekanik ve elektroniklerin avantajlarını kullanarak, tek hücre entegrasyonundan anahtar teslim hatlara kadar çeşitli projeleri hayata geçirir.

Kurucusu Hakan Altınay, 1964 doğumlu ve Türkiye'nin ilk dört uzay mühendisinden biridir. 1990 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nden mezun olan Altınay, Türkiye'nin ilk beş serbestlik dereceli robotunu geliştirmiştir. Altınay, aynı zamanda pek çok sivil toplum kuruluşunda aktif rol almakta ve Altınay Teknoloji Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

Altınay'ın 2017 yılı cirosu 60.1 milyon avro olup, çalışan sayısı yaklaşık 420'dir. Bu çalışanların yarısından fazlası mühendis ve doktora derecesine sahiptir. Şirket, teknoloji üreten ve yöneten yetenekli insan kaynağı ile sektördeki lider konumunu korumaktadır. Çeyrek asırlık birikimiyle beraber, Altınay mühendisliğin farklı alanlarında şirketler kurmuş ve pek çok ödüle layık görülmüştür.

Altınay Savunma Teknolojileri Halka Arz Şekli ve Büyüklüğü

35.294.118 lot sermaye artırımı ve 23.529.412 lot ortak satışı biçiminde gerçekleşecek olan Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş. halka arzı sonrasında şirketin halka açıklık oranı %25 olacaktır.

Satmama Taahhüdü

  • İhraççı: 1 Yıl
  • Ortaklar: 1 Yıl

Altınay Savunma Halka Arz Ne Zaman?

Halka tarihi henüz belirlenmemiştir. SPK tarafından onaylanmış izahname ile detaylar ortaya çıkacaktır.

Altınay Savunma Teknolojileri Halka Arz Gelirini Nasıl Kullanacak?

Şirket, halka arzdan elde edilecek gelirin kullanım yerini şu şekilde açıklamıştır.

  • %50 Yeni tesis ve üretim teknolojileri yatırımları
  • %15 Test ve doğrulama teknolojileri ile ar-ge ve ür-ge yatırımları
  • %5 Global satış ve pazarlama ağı yatırımları
  • %15 İşletme sermayesi
  • %5 Finansal borç ödemeleri
  • %10 Şirket satın alımı ve/veya iş ortaklıkları kurulması

Altınay Savunma Halka Arz Oransal mı Eşit mi?

Toplamda 58.823.530 lot hissenin satışa çıkacağı bu halka arz, bireysel yatırımcılar için eşit dağıtım yöntemiyle gerçekleştirilecektir. Hisse başına fiyat ve diğer detaylar SPK onaylı izahnamede kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş. halka arzına katılmak için görüntülü görüşme ile yatırım hesabınızı hemen açın veya ücretsiz kurye hizmetinden yararlanın

Hesap Aç, Bilgi Al
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu