BIST Banka (XBANK) Endeksi

BIST Banka Endeksi yorum ve analizleri Piapiri'de! Deneyimli araştırma ekibimiz tarafından günlük olarak paylaşılan piyasa analizlerini kaçırmayın!

Borsada yatırımın doğru adresi ÜNLÜ Menkul! İster diital hesap açılışını gerçekleştir ve ücretsiz kurye hizmetinden yararlan, ister Piapiri uygulamasını indir ve görüntülü görüşme ile yatırım hesabını aç

Hesap Aç, Yatırıma Başla

Borsa İstanbul Banka Endeksi, BİST'te işlem gören banka hisselerinin performansını ölçen bir endekstir. Banka Endeksi, Borsa İstanbul'da işlem gören banka hisselerinin ağırlıklı ortalaması olarak hesaplanır.

Endekse dahil olan hisseler, Borsa İstanbul'da işlem gören banka hisseleri arasından seçilir. Endekse dahil olan bankalar, BDDK tarafından lisans almış olan ve Borsa İstanbul'da işlem gören bankalardır.

BIST Banka Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Borsa İstanbul Banka Endeksi hesaplanırken, seçilen banka hisselerinin piyasa değerleri ağırlıklı ortalaması alınır. Bu hesaplama yöntemi, her bir bankanın piyasa değerine göre endekste ağırlığının farklı olmasını sağlar.

 

XBANK Endeksinde Bulunan Bankalar

 1. AKBANK T.A.Ş.
 2. ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
 3. ICBC TURKEY BANK A.Ş.
 4. ŞEKERBANK T.A.Ş.
 5. TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.
 6. TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.
 7. TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
 8. TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
 9. TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
 10. TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI A.Ş.
 11. TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
 12. YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.


BIST Banka Endeksi Önemi

Borsa İstanbul Banka Endeksi, yatırımcıların Türkiye'deki bankacılık sektörünün performansını takip etmelerine yardımcı olur. Endeks, bankacılık sektöründeki önemli gelişmeleri, ekonomik ve siyasi riskleri, küresel gelişmeleri takip ederek bankacılık sektöründe yatırım yapmak isteyen yatırımcılara yol gösterir. Bu endeks, banka hisselerinin performansını ölçen ve Türkiye'deki bankacılık sektörünü takip etmek isteyen yatırımcılar için son derece önemlidir.

Borsada yatırımın doğru adresi ÜNLÜ Menkul! İster diital hesap açılışını gerçekleştir ve ücretsiz kurye hizmetinden yararlan, ister Piapiri uygulamasını indir ve görüntülü görüşme ile yatırım hesabını aç

Hesap Aç, Yatırıma Başla
Hesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu