BIST Kolokasyon ile Hızlı Emir İletimi

BIST Kolokasyon ile Hızlı Emir İletimi

Kolokasyon hizmeti ile alım satım emirlerinin doğrudan Borsa İstanbul’a iletimi sağlanmakta, böylece emir iletim süreleri nano saniyelere kadar düşmektedir.

Kolokasyon Nedir?

Kolokasyon, yatırımcıların ve finansal kurumların Borsa İstanbul'daki işlemlerini hızlandırmak ve daha güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için, Borsa İstanbul’un kendi veri merkezinde sunulan özel bir hizmettir.

Kolokasyon sayesinde yatırımcılar ve finansal kurumlar, Borsa İstanbul'un sunucularına fiziksel olarak daha yakın bir konumdaymış gibi emirlerini iletmiş olurlar. Özellikle yüksek hacimli işlemlerde her milisaniyenin bile önemli olduğu göz önüne alındığında, bu hizmetten faydalanan yatırımcılar ve aracı kurumlar, işlemlerini daha düşük gecikme süreleriyle gerçekleştirebilir avantaj elde edebilirler.

BIST Kolokasyon Nasıl Çalışır?

 • Kolokasyon Merkezi: Borsa İstanbul, veri merkezinde özel bir alan tahsis eder ve bu alan, yatırımcıların ve finansal kurumların sunucularını ve işlem ekipmanlarını yerleştirmesi için kullanılır. Bu alana kolokasyon alanı denir.
 • Fiziksel Yakınlık: Kolokasyon alanı, borsanın sunucularının ve işlem sistemlerinin bulunduğu yerlerle fiziksel olarak çok yakındır. Bu, veri iletişiminin daha hızlı ve güvenilir olmasını sağlar.
 • Yüksek Hızlı Bağlantılar: Yatırımcılar ve finansal kurumlar, kolokasyon alanına kendi sunucularını ve işlem ekipmanlarını yerleştirirler. Borsa ile yatırımcıların sunucuları arasında yüksek hızlı ve düşük gecikmeli bağlantılar sağlanır.
 • Düşük Gecikme Süresi: Yatırımcılar ve finansal kurumlar, kolokasyon alanında doğrudan borsanın sunucularına bağlıdır. Bu sayede veri iletişimi, düşük gecikme süreleriyle gerçekleştirilir. Yatırımcıların emirleri daha hızlı bir şekilde alınır ve işlemler daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.


Kolokasyon Hizmetinden Yararlanma

Kolokasyon kurulumu, profesyonel bir ekip tarafından yürütülmesi gereken, son derece karmaşık bir süreçtir ve aşağıdaki adımlardan oluşur.

 1. Veri Merkezi Seçimi
 2. Sunucu ve Ekipman Seçimi
 3. Sözleşme ve Ödeme
 4. Kolokasyon Alanının Hazırlanması
 5. Bağlantıların Kurulması
 6. Test ve Doğrulama
 7. Hizmetin Devreye Alınması


ÜNLÜ Menkul Değerler olarak, kolokasyon hizmetinden yararlanmak isteyen kurumlara uçtan uca destek veriyor ve avantajlı maliyetlerle bu sisteme kavuşmalarını sağlıyoruz.


Kolokasyon Teknik Destek

Kolokasyon çözümlerinde teknik destek, profesyonel ekipler tarafından sağlanan bir iştir. Bu hizmetleri sunan şirketler, veri merkezi yönetimi konusunda da deneyim sahibidirler. Böylece kolokasyon kurulumu yapma arzusunda olan müşteriler; altyapı, insan kaynağı ve ekipman yatırımı yapmaksızın hızlı ve güvenilir bir şekilde bunu gerçekleştirme imkanına sahip olacaktır.

Detaylı bilgi almak için formu doldurabilir ya da 444 7 333 numaralı telefondan çözüm merkezimize ulaşabilirsiniz.

Bilgi FormuHesap Aç   0212 367 37 77
Bilgi Formu X
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.
Bilgi Formu